USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2015 .US National 12 km Championships
Sunday, November 15, 2015 - Sunday, November 15, 2015
Oronoco Bay Park
Alexandria, VA

OPEN CHAMPIONSHIP RESULTS
Place Bib   Name                Age City               St Time     
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     1 Molly Huddle         31 Providence         RI  38:36


MASTERS AGE DIVISION RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
                   ****** WOMEN'S AGE DIVISION RESULTS ******
----------------------------------------------------------------------------
WOMEN 40-44 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    4   344 Melissa Senall       43 Fairport           NY   46:53 
    6   346 Wakenda Tyler        40 Rochester          NY   48:29 
 
WOMEN 45-49 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    2   343 Audra Naujokas-Knap  46 Rochester          NY   51:33 

WOMEN 50-54 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    4   374 Carol Bischoff       51 Macedon            NY   52:41 
   10   415 Jill Gordon          52 Henrietta          NY   57:53 
   11   406 Gail Geiger          52 Caledonia          NY 1:01:39 

WOMEN 55-59 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    4   446 Colleen Magnussen    55 Geneseo            NY   57:38 

WOMEN 60-64 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    4   453 Sharon Moore         61 Rochester          NY   56:12 
    6   449 Belinda O'Brien      63 Fairport           NY   58:24 
    8   439 Cindy Ingalls        64 Pittsford          NY   58:30 
   11   430 Jeanne Herrick       64 Pittsford          NY 1:06:26 


----------------------------------------------------------------------------
                   ****** MEN'S AGE DIVISION RESULTS ******
----------------------------------------------------------------------------

MEN 50-54 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    3   405 Al Evans             52 Beaver Dams        NY   41:47 
    4   463 Mike Nier            50 Rochester          NY   41:51 
   11   474 Theo Schnaufer       51 Rochester          NY   45:00 
   14   393 Wayne Crandall       52 West Henrietta     NY   47:33 

MEN 55-59 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    6   342 Charlie Andrews      58 Rochester          NY   44:52 
    9   369 Gary Radford         59 Cicero             NY   47:12 

MEN 60-64 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    7   461 Mark Rybinski        60 Manlius            NY   46:44 
    8   455 Tim McMullen         62 Churchville        NY   47:55 
   11   412 Frank Gioia          62 Batavia            NY   49:20 
   13   373 Bill Beyerbach       60 Rochester          NY   49:40
   21   448 Gene Jensen          61 Webster            NY   52:24 

MEN 65-69 
Place Bib   Name                Age City               St Time       
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    2   411 Tony Gingello        68 Rochester          NY   52:14 
    5   451 Mike Reif            67 Victor             NY   57:15 
 

TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
                   ****** WOMEN’S TEAM RESULTS ******
----------------------------------------------------------------------------

40+ WOMEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 2:26:55 Genesee Valley Harriers             (  48:59)
==============================================
  1    46:53    344 Melissa Senall       43 F 
  2    48:29    346 Wakenda Tyler        40 F 
  3    51:33    343 Audra Naujokas-Knapp  46 F 

 
50+ WOMEN TEAM RESULTS 
----------------------------------------------------------------------------
  3. 2:48:12 Genesee Valley Harriers             (  56:04)
==============================================
  1    52:41    374 Carol Bischoff       51 F 
  2    57:38    446 Colleen Magnussen    55 F 
  3    57:53    415 Jill Gordon          52 F 
  4 (1:01:39)   406 Gail Geiger          52 F 


60+ WOMEN TEAM RESULTS 
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:53:06 Genesee Valley Harriers             (  57:42)
==============================================
  1    56:12    453 Sharon Moore         61 F 
  2    58:24    449 Belinda O'Brien      63 F 
  3    58:30    439 Cindy Ingalls        64 F 
  4 (1:06:26)   430 Jeanne Herrick       64 F 



----------------------------------------------------------------------------
                   ****** MEN’S TEAM RESULTS ******
----------------------------------------------------------------------------

MEN 50+ TEAM RESULTS 
----------------------------------------------------------------------------
  2. 2:08:30 Genesee Valley Harriers             (  42:50)
==============================================
  1    41:47    405 Al Evans             52 M 
  2    41:51    463 Mike Nier            50 M 
  3    44:52    342 Charlie Andrews      58 M 
  4 (  45:00)   474 Theo Schnaufer       51 M 
  5 (  47:33)   393 Wayne Crandall       52 M 

 
MEN 60+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  2. 2:23:59 Genesee Valley Harriers A           (  48:00)
==============================================
  1    46:44    461 Mark Rybinski        60 M 
  2    47:55    455 Tim McMullen         62 M 
  3    49:20    412 Frank Gioia          62 M 
  4 (  49:40)   373 Bill Beyerbach       60 M 
  5 (  52:14)   411 Tony Gingello        68 M 


AGE-GRADING RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
                   ****** WOMEN’S AGE-GRADED RESULTS ******
----------------------------------------------------------------------------
Place Bib   Name                Age S City             St Guntime Nettime Age Gra    
===== ===== =================== === = ================ == ======= ======= ======= 
   13   439 Cindy Ingalls        64 F Pittsford        NY   58:30   58:26   84.80 
   14   453 Sharon Moore         61 F Rochester        NY   56:12   56:09   84.63 
   15   449 Belinda O'Brien      63 F Fairport         NY   58:24   58:20   83.74 
   20   344 Melissa Senall       43 F Fairport         NY   46:53   46:50   82.10 
   27   374 Carol Bischoff       51 F Macedon          NY   52:41   52:39   79.42 
   30   346 Wakenda Tyler        40 F Rochester        NY   48:29   48:27   77.71 
   32   343 Audra Naujokas-Knap  46 F Rochester        NY   51:33   51:33   76.63 
   34   446 Colleen Magnussen    55 F Geneseo          NY   57:38   57:35   76.27 
   38   430 Jeanne Herrick       64 F Pittsford        NY 1:06:26 1:06:21   74.68 
   43   415 Jill Gordon          52 F Henrietta        NY   57:53   57:50   73.17 
   46   406 Gail Geiger          52 F Caledonia        NY 1:01:39 1:01:36   68.70 
   

----------------------------------------------------------------------------
                   ****** MEN’S AGE-GRADED RESULTS ******
----------------------------------------------------------------------------
Place Bib   Name                Age S City             St Guntime Nettime Age Gra    
===== ===== =================== === = ================ == ======= ======= ======= 
   12   405 Al Evans             52 M Beaver Dams      NY   41:47   41:46   88.47 
   19   342 Charlie Andrews      58 M Rochester        NY   44:52   44:50   86.91 
   20   463 Mike Nier            50 M Rochester        NY   41:51   41:51   86.82 
   26   461 Mark Rybinski        60 M Manlius          NY   46:44   46:43   84.98 
   28   455 Tim McMullen         62 M Churchville      NY   47:55   47:54   84.45 
   33   369 Gary Radford         59 M Cicero           NY   47:12   47:12   83.33 
   39   411 Tony Gingello        68 M Rochester        NY   52:14   52:13   82.13 
   40   412 Frank Gioia          62 M Batavia          NY   49:20   49:19   82.02 
   44   474 Theo Schnaufer       51 M Rochester        NY   45:00   45:00   81.44 
   52   373 Bill Beyerbach       60 M Rochester        NY   49:40   49:37   80.01 
   61   393 Wayne Crandall       52 M West Henrietta   NY   47:33   47:30   77.79 
   65   448 Gene Jensen          61 M Webster          NY   52:24   52:22   76.51 
   72   451 Mike Reif            67 M Victor           NY   57:15   57:12   74.21