USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2015 USATF Masters 5 km Championships
Sunday, October 4, 2015 - Sunday, October 4, 2015
Downtown
Syracuse, NY

NIAGARA RESULTS    complete results (via USATF)
Age Division:  Women   Men
Age Graded:    Women   Men
Teams:         Women   Men


AGE DIVISION - WOMEN
Women 40-44
          1 Karen Simmonds-Brady       41   18:00  Auburn               NY 
          3 Heather Webster            41   18:17  Honeoye Falls        NY 
          4 Melissa Senall             43   19:07  Fairport             NY 
          6 Wakenda Tyler              40   19:35  Rochester            NY 
          7 Kristin White              44   19:43  Manlius              NY 
          9 Kathleen Wheeler           44   22:18  Camillus             NY 
         10 Michelle Hays              44   22:26  Penfield             NY 
Women 45-49
          3 Audra Naujokas-Knapp       45   20:11  Rochester            NY 
          6 Colleen Daggs              46   22:32  Victor               NY 
Women 50-54
          2 Karyl Sargent              52   19:58  Lafayette            NY 
          4 Carol Bischoff             51   20:31  Macedon              NY 
          9 Jill Gordon                52   22:52  Henrietta            NY 
Women 55-59
          2 Colleen Magnussen          55   21:59  Geneseo              NY 
          4 Eileen Clinton             57   24:46  Syracuse             NY 
          5 Marie White                55   24:48  Henrietta            NY   
Women 60-64
          3 Sharon Moore               61   22:04  Rochester            NY 
          4 Cindy Ingalls              64   22:44  Pittsford            NY 
         10 Jeanne Herrick             64   25:56  Pittsford            NY 
Women 65-69
          4 Lynda McGuire (guest)      67   25:47  Scottsville          NY 
Women 70-74
          2 Sue Gardinier              73   27:48  Verona               NY 
          3 Mac Mackenzie              72   30:41  Jamestown            NY 
Women 75-79
          2 Estelle Hahn               75   35:42  Jamesville           NY 
          3 Fran Rowe                  75   36:05  Niagara Falls        NY 
Women 80-84
           2 Edna Hyer                  81   38:21  South Wales          NY 

AGE DIVISION - MEN
Men 40-44
          5 Josh Harter                40   16:25  Avon                 NY 
         12 Richard Cohen              44   16:56  Utica                NY 
         13 Alan Cushman               43   17:54  Cicero               NY 
         19 Jim Vandish                44   19:29  Oswego               NY 
         20 Javier Martinez            44   20:01  Baldwinsville        NY        
Men 45-49
          7 Shawn Molloy               46   18:25  Central Square       NY 
          8 Paul Humphrey              48   19:23  Deerfield            NY 
Men 50-54
          2 Mike Nier                  50   16:39  Rochester            NY 
          5 Alan Evans                 52   16:58  Beaver Dams          NY 
         10 Dale Flanders              50   17:37  Allegany             NY 
         11 Carl Johnston              50   17:39  Pittsford            NY 
         12 Theodor Schnaufer          51   17:43  Syracuse             NY       
         16 John Van Kerkhove          53   18:14  Rochester            NY 
         17 Dennis Delaney             51   18:56  Syracuse             NY 
         19 Wayne Crandall             52   19:07  West Henrietta       NY 
         20 Steven Vankerkhove         52   19:11  Webster              NY 
         21 Neal Coffey                54   19:50  Cazenovia            NY 
         22 Keith Scott                53   20:13  Le Roy               NY 
         23 Dave Laris                 53   20:48  Clay                 NY 
Men 55-59
          3 Charlie Andrews            58   17:17  Rochester            NY 
          7 Tim Dwyer                  55   18:21  Rochester            NY 
          8 Don Hughes                 58   18:26  Syracuse             NY 
          9 Timothy Riccardi           57   18:43  Marietta             NY 
         13 Gary Radford               58   19:25  Cicero               NY 
         15 Jay Ferrimani              56   22:19  Fairport             NY         
Men 60-64
          4 Mark Rybinski              60   18:28  Manlius              NY 
         11 Frank Gioia                62   19:39  Batavia              NY 
         12 Bill Beyerbach             60   19:41  Rochester            NY 
         13 Tim McMullen               62   19:55  Churchville          NY 
         18 William Clauss             64   21:03  Rochester            NY 
         19 John Austin                60   21:10  Syracuse             NY 
         20 Mitch Moore                61   21:12  Rochester            NY 
         21 Gene Jensen                61   21:14  Webster              NY 
         22 David Bowen                63   21:27  Port Byron           NY 
         25 Ken Gallant                63   22:22  Rochester            NY 
         26 Richard Cowburn            60   22:33  Cicero               NY 
         27 Anthony Muhlnickel         62   23:01  North Syracuse       NY 
         28 Jack Kasperski             64   23:46  Fairport             NY 
Men 65-69
          3 Doc Rappole                66   20:13  Bemus                NY 
          5 Tony Gingello              68   20:30  Rochester            NY 
          9 Douglas Wood               65   21:09  Sylvan Beach         NY 
         12 Thomas Lamme               68   21:46  Penfield             NY 
         13 Keith Yeates               68   21:56  Pittsford            NY 
         16 Liam Finnigan              69   22:51  Farmington           NY 
         17 Jim Glinsky                69   23:02  Pittsford            NY 
         18 Patrick Riccardi           65   23:10  Syracuse             NY 
Men 75-79
          7 Sam Graceffo               79   35:05  Fayetteville         NY 
Men 80-84
          2 Fritz Schlereth            82   37:48  Syracuse             NY 
Men 85-89
          1 Willis Moses               89   35:01  Vestal               NY 

AGE GRADED - WOMEN

PLACE NAME                     AGE RESIDENCE               GRADE     TIME 
--------------------------------------------------------------------------
   10 Cindy Ingalls             64 Pittsford          NY   85.73     22:44   
   12 Sharon Moore              61 Rochester          NY   85.04     22:04   
   13 Karen Simmonds-Brady      41 Auburn             NY   84.77     18:00   
   14 Karyl Sargent             52 Lafayette          NY   84.59     19:58     
   17 Heather Webster           41 Honeoye Falls      NY   83.45     18:17   
   18 Carol Bischoff            51 Macedon            NY   81.42     20:31    
   20 Melissa Senall            43 Fairport           NY   80.89     19:07   
   24 Colleen Magnussen         55 Geneseo            NY   79.48     21:59   
   25 Sue Gardinier             73 Verona             NY   79.25     27:48   
   26 Kristin White             44 Manlius            NY   79.04     19:43   
   28 Lynda McGuire-NC          67 Scottsville        NY   78.61     25:47   
   32 Audra Naujokas-Knapp      45 Rochester          NY   77.85     20:11   
   33 Wakenda Tyler             40 Rochester          NY   77.47     19:35   
   39 Jeanne Herrick            64 Pittsford          NY   75.15     25:56   
   41 Jill Gordon               52 Henrietta          NY   73.86     22:52   
   43 Eileen Clinton            57 Syracuse           NY   72.21     24:46   
   44 Mac Mackenzie             72 Jamestown          NY   70.76     30:41   
   45 Marie White               55 Henrietta          NY   70.46     24:48   
   46 Colleen Daggs             46 Victor             NY   70.36     22:32   
   47 Kathleen Wheeler          44 Camillus           NY   69.88     22:18     
   49 Michelle Hays             44 Penfield           NY   69.46     22:26   
   51 Edna Hyer                 81 South Wales        NY   65.30     38:21   
   53 Estelle Hahn              75 Jamesville         NY   63.55     35:42   
   54 Fran Rowe                 75 Niagara Falls      NY   62.87     36:05   

AGE GRADED - MEN 

PLACE NAME                     AGE RESIDENCE               GRADE     TIME 
--------------------------------------------------------------------------
    7 Charlie Andrews           58 Rochester          NY   90.89     17:17   
   16 Mike Nier                 50 Rochester          NY   88.60     16:39   
   18 Alan Evans                52 Beaver Dams        NY   88.29     16:58      
   28 Mark Rybinski             60 Manlius            NY   86.47     18:28   
   34 Don Hughes                58 Syracuse           NY   85.22     18:26   
   39 Theodor Schnaufer         51 Syracuse           NY   83.91     17:43   
   41 Dale Flanders             50 Allegany           NY   83.74     17:37   
   44 Carl Johnston             50 Pittsford          NY   83.58     17:39   
   45 Tim Dwyer                 55 Rochester          NY   83.57     18:21   
   46 Josh Harter               40 Avon               NY   83.50     16:25   
   47 Tony Gingello             68 Rochester          NY   83.42     20:30   
   48 Richard Cohen             44 Utica              NY   83.31     16:56   
   51 Timothy Riccardi          57 Marietta           NY   83.25     18:43   
   53 Doc Rappole               66 Bemus              NY   83.09     20:13   
   54 John Van Kerkhove         53 Rochester          NY   82.80     18:14   
   56 Frank Gioia               62 Batavia            NY   82.62     19:39   
   63 Tim McMullen              62 Churchville        NY   81.52     19:55   
   65 Bill Beyerbach            60 Rochester          NY   81.12     19:41   
   67 Gary Radford              58 Cicero             NY   80.90     19:25   
   76 Willis Moses              89 Vestal             NY   79.26     35:01     
   78 Douglas Wood              65 Sylvan Beach       NY   78.74     21:09   
   80 Thomas Lamme              68 Penfield           NY   78.57     21:46   
   81 Dennis Delaney            51 Syracuse           NY   78.51     18:56   
   82 William Clauss            64 Rochester          NY   78.44     21:03   
   83 Wayne Crandall            52 West Henrietta     NY   78.36     19:07   
   84 Alan Cushman              43 Cicero             NY   78.25     17:54        
   86 Steven Vankerkhove        52 Webster            NY   78.09     19:11   
   87 Keith Yeates              68 Pittsford          NY   77.97     21:56   
   89 Shawn Molloy              46 Central Square     NY   77.73     18:25   
   97 Neal Coffey               54 Cazenovia          NY   76.72     19:50   
   98 David Bowen               63 Port Byron         NY   76.33     21:27   
  101 Mitch Moore               61 Rochester          NY   75.94     21:12   
  102 Gene Jensen               61 Webster            NY   75.83     21:14   
  103 Liam Finnigan             69 Farmington         NY   75.61     22:51   
  105 John Austin               60 Syracuse           NY   75.44     21:10   
  108 Jim Glinsky               69 Pittsford          NY   75.01     23:02   
  109 Paul Humphrey             48 Deerfield          NY   74.97     19:23   
  112 Keith Scott               53 Le Roy             NY   74.67     20:13   
  117 Ken Gallant               63 Rochester          NY   73.20     22:22   
  121 Dave Laris                53 Clay               NY   72.58     20:48   
  122 Jim Vandish               44 Oswego             NY   72.41     19:29   
  125 Patrick Riccardi          65 Syracuse           NY   71.89     23:10    
  128 Richard Cowburn           60 Cicero             NY   70.81     22:33   
  129 Anthony Muhlnickel        62 North Syracuse     NY   70.54     23:01   
  130 Javier Martinez           44 Baldwinsville      NY   70.48     20:01   
  134 Jack Kasperski            64 Fairport           NY   69.47     23:46   
  135 Jay Ferrimani             56 Fairport           NY   69.27     22:19      
  140 Sam Graceffo              79 Fayetteville       NY   57.75     35:05   
  141 Fritz Schlereth           82 Syracuse           NY   57.68     37:48   
 

TEAM SCORES - WOMEN

WOMEN 40+
1.   55:24 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  18:28)
==================================================
  1    18:00  Karen Simmonds-Brady  41 Auburn               NY 
  2    18:17  Heather Webster       41 Honeoye Falls        NY 
  3    19:07  Melissa Senall        43 Fairport             NY 
  4 (  20:11) Audra Naujokas-Knapp  45 Rochester            NY 

 2. 1:01:59 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  20:40)
==================================================
  1    19:43  Kristin White         44 Manlius              NY 
  2    19:58  Karyl Sargent         52 Lafayette            NY 
  3    22:18  Kathleen Wheeler      44 Camillus             NY 

  3. 1:04:33 GENESEE VALLEY HARRIERS-B               (  21:31)
==================================================
  1    19:35  Wakenda Tyler         40 Rochester            NY 
  2    22:26  Michelle Hays         44 Penfield             NY 
  3    22:32  Colleen Daggs         46 Victor               NY 

WOMEN 50+
 3. 1:05:22 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  21:48)
==================================================
  1    20:31  Carol Bischoff        51 Macedon              NY 
  2    21:59  Colleen Magnussen     55 Geneseo              NY 
  3    22:52  Jill Gordon           52 Henrietta            NY 
  4 (  24:48) Marie White           55 Henrietta            NY 

WOMEN 60+
 1. 1:10:44 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  23:35)
==================================================
  1    22:04  Sharon Moore          61 Rochester            NY 
  2    22:44  Cindy Ingalls         64 Pittsford            NY 
  3    25:56  Jeanne Herrick        64 Pittsford            NY 

WOMEN 70+
 1. 1:45:07 CHECKERS AC                             (  35:03)
==================================================
  1    30:41  Mac Mackenzie         72 Jamestown            NY 
  2    36:05  Fran Rowe             75 Niagara Falls        NY 
  3    38:21  Edna Hyer             81 South Wales          NY 


TEAM SCORES - MEN
MEN 40+
4.   51:56 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  17:19)
==================================================
  1    16:25  Josh Harter           40 Avon                 NY 
  2    17:17  Charlie Andrews       58 Rochester            NY 
  3    18:14  John Van Kerkhove     53 Rochester            NY 
  4 (  18:21) Tim Dwyer             55 Rochester            NY 
  5 (  22:19) Jay Ferrimani         56 Fairport             NY 

  5.   53:15 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  17:45)
==================================================
  1    16:56  Richard Cohen         44 Utica                NY 
  2    17:54  Alan Cushman          43 Cicero               NY 
  3    18:25  Shawn Molloy          46 Central Square       NY 
  4 (  19:23) Paul Humphrey         48 Deerfield            NY 
  5 (  19:29) Jim Vandish           44 Oswego               NY 


MEN 50+
 2.   51:14 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  17:05)
==================================================
  1    16:39  Mike Nier             50 Rochester            NY 
  2    16:58  Alan Evans            52 Beaver Dams          NY 
  3    17:37  Dale Flanders         50 Allegany             NY 
  4 (  17:39) Carl Johnston         50 Pittsford            NY 
  5 (  17:43) Theodor Schnaufer     51 Syracuse             NY 

  4.   56:05 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  18:42)
==================================================
  1    18:26  Don Hughes            58 Syracuse             NY 
  2    18:43  Timothy Riccardi      57 Marietta             NY 
  3    18:56  Dennis Delaney        51 Syracuse             NY 
  4 (  19:50) Neal Coffey           54 Cazenovia            NY 
  5 (  20:48) Dave Laris            53 Clay                 NY 

  5.   57:43 GENESEE VALLEY HARRIERS-B               (  19:15)
==================================================
  1    19:07  Wayne Crandall        52 West Henrietta       NY 
  2    19:11  Steven Vankerkhove    52 Webster              NY 
  3    19:25  Gary Radford          58 Cicero               NY 
  4 (  20:13) Keith Scott           53 Le Roy               NY 


MEN 60+
 3.   57:48 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  19:16)
==================================================
  1    18:28  Mark Rybinski         60 Manlius              NY 
  2    19:39  Frank Gioia           62 Batavia              NY 
  3    19:41  Bill Beyerbach        60 Rochester            NY 
  4 (  19:55) Tim McMullen          62 Churchville          NY 
  5 (  20:13) Doc Rappole           66 Bemus                NY 


  6. 1:02:45 GENESEE VALLEY HARRIERS-B               (  20:55)
==================================================
  1    20:30  Tony Gingello         68 Rochester            NY 
  2    21:03  William Clauss        64 Rochester            NY 
  3    21:12  Mitch Moore           61 Rochester            NY 
  4 (  21:14) Gene Jensen           61 Webster              NY 
  5 (  21:27) David Bowen           63 Port Byron           NY 


  7. 1:04:52 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  21:38)
==================================================
  1    21:09  Douglas Wood          65 Sylvan Beach         NY 
  2    21:10  John Austin           60 Syracuse             NY 
  3    22:33  Richard Cowburn       60 Cicero               NY 
  4 (  23:01) Anthony Muhlnickel    62 North Syracuse       NY 
  5 (  23:10) Patrick Riccardi      65 Syracuse             NY 

 
  9. 1:06:04 GENESEE VALLEY HARRIERS-C               (  22:02)
==================================================
  1    21:46  Thomas Lamme          68 Penfield             NY 
  2    21:56  Keith Yeates          68 Pittsford            NY 
  3    22:22  Ken Gallant           63 Rochester            NY 
  4 (  23:02) Jim Glinsky           69 Pittsford            NY