USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2015 USATF Niagara Junior Olympic Cross Country Championships
Sunday, November 8, 2015 - Sunday, November 8, 2015
Black Creek Park
North Chili, NY
On-Time Entry Deadline: 11/6/2015 4:59:00 PM
Late Entry Deadline: 11/6/2015 4:59:00 PM

Meet and entry information

RESULTS
 Yen Timing Service - Contractor License                    HY-TEK's Meet Manager
                      Black Creek Park, Chili, NY   November 7, 2015

8 & Under Girls 2 km 
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lowe, Anna                07 Team Prefo                8:54    1             
  2 Black, Mary               07 Team Prefo                9:51    2             
  3 Lowe, Sibby               07 Team Prefo               10:09    3             
  4 White, Theresa            07 Unattached               10:22                  
  5 Regan, Madigan            09 Unattached               10:23                  
  6 Walton, Brynn             07 Team Prefo               11:21    4             
  7 Ruffer, Elena             07 Team Prefo               12:06    5             
  8 Brady, Kyleen             08 Auburn Pulsars           12:22                  
  9 Lunger, Alivia            07 Team Prefo               12:56    6             
 10 Oakes, Tabitha            07 Team Prefo               13:15    7             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:    52:21.00                                                    
         Average:    10:28.20                                                    

8 & Under Boys 2 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Mahoney, Jaxyn            07 Team Prefo                8:19    1             
  2 Smith, Liam               07 Unattached                8:53                  
  3 Ketchum, Colten           09 Team Prefo               10:03    2             
  4 Lantzer, Caeden           08 Titan Ridge Runners      10:16                  
  5 Collins, Frederick        08 Team Prefo               10:19    3             
  6 Black, Peter              09 Team Prefo               12:18    4             
  7 Jennings, Maxwell         09 Team Prefo               13:00    5             
  8 Congdon, Isaac            08 Team Prefo               25:33    6             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:    53:59.00                                                    
         Average:    10:47.80    


9-10 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lawson, Sarah             06 Team Prefo               13:03    1             
  2 Baroody, Elizabeth        06 Auburn Pulsars           13:40                  
  3 Collins, Cassandra        05 Team Prefo               13:49    2             
  4 Dubois, Desilets          06 Rochester Ru             13:53                  
  5 Mantey, Keira             05 Team Prefo               14:11    3             
  6 Oakes, Samantha           05 Team Prefo               15:13    4             
  7 Kerwan, Ayla              05 Team Prefo               15:49    5             
  8 Coopper, Addison          06 Auburn Pulsars           16:35                  
  9 May, Katie                06 Team Prefo               17:03    6             
 10 Gensel, Megan             06 Team Prefo               18:19    7             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:12:05.00                                                    
         Average:    14:25.00       

9-10 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Auble, Matthew            05 Unattached               12:35                  
  2 Homa, Marcus              05 Team Prefo               12:37    1             
  3 Baroody, Miles            06 Auburn Pulsars           12:48                  
  4 Brady, Keegan             06 Auburn Pulsars           12:48                  
  5 Regan, Kiernan            05 Unattached               12:56                  
  6 Ruffer, Noah              05 Team Prefo               13:34    2             
  7 Jennings, Nathaniel       06 Team Prefo               14:16    3             
  8 Bonsignore, Nicholas      06 Unattached               15:03                  
  9 Cole, Cullin              05 Team Prefo               15:28    4             
 10 Telford, Samson           05 Team Prefo               17:01    5             
 11 Conway, Jess              05 Team Prefo               17:19    6             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:12:56.00                                                    
         Average:    14:35.20                



11-12 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lucason, Elizabeth        04 Unattached               11:02                  
  2 Ashton, Heather           03 Titan Ridge Runners      12:08                  
  3 Hluck, Julia              04 Team Prefo               12:12    1             
  4 Collins, Victoria         03 Team Prefo               13:36    2             
  5 Caracci, Isabella         03 Team Prefo               13:38    3             
  6 Crandall, Bridget         03 Team Prefo               13:54    4             
  7 Altobelli, Sage           04 Titan Ridge Runners      14:05                  
  8 Mclaughlin, Megan         04 Aurora Runners           14:35                  
  9 Black, Camille            03 Team Prefo               14:38    5             
 10 Mason, Riley              04 Unattached               14:46                  
 11 O'Connor, Angelina        04 Titan Ridge Runners      17:21                  
 12 LaBelle, Ava              04 Titan Ridge Runners      17:41                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:07:58.00                                                    
         Average:    13:35.60 


11-12 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Cassidy, Collin           02 Aurora Runners           12:04                  
  2 Winkky, Keagen            04 Team Prefo               12:14    1             
  3 Gottstein, Chase          03 Titan Ridge Runners      12:17    2             
  4 Baroody, Oliver           04 Auburn Pulsars           12:23                  
  5 Hess, Joplin              03 Aurora Runners           12:27                  
  6 Knauss, Will              03 Unattached               12:36                  
  7 May, Isaac                03 Team Prefo               12:44    3             
  8 Aepelbacher, Aaron        04 Team Prefo               13:26    4             
  9 Gensel, James             04 Team Prefo               13:37    5             
 10 Gloskey, Jackson          03 Titan Ridge Runners      13:45    6             
 11 Webb, Nathan              03 Team Prefo               13:57    7             
 12 Thurston, Alex            03 Titan Ridge Runners      14:18    8             
 13 Weissinger, Jared         03 Titan Ridge Runners      14:53    9             
 14 Bainbridge, William       04 Titan Ridge Runners      16:31   10             
 15 Rothfuss, Jakob           04 Titan Ridge Runners      17:11   11             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   20    1    3    4    5    7                    
      Total Time:  1:05:58.00                                                    
         Average:    13:11.60                                                    
   2 Titan Ridge Runners          35    2    6    8    9   10   11               
      Total Time:  1:11:44.00                                                    
         Average:    14:20.80        



13-14 Girls 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lucason, Morgan           02 Unattached               15:34                  
  2 Quanz, Taeli              01 Team Prefo               15:41    1             
  3 Walker, Alyssa            02 Team Prefo               16:08    2             
  4 Harrington, Grace         02 West Seneca              16:27    3             
  5 Mruk, Sarah               02 West Seneca              16:41    4             
  6 Ziskind, Elena            02 Titan Ridge Runners      16:53                  
  7 Kowalski, Lia             02 Titan Ridge Runners      17:02                  
  8 Knauss, Zoe               01 Unattached               17:05                  
  9 Collins, Angelea          02 Team Prefo               17:19    5             
 10 Keys, Lydia               02 Team Prefo               17:35    6             
 11 Lawson, Alicia            02 Team Prefo               17:39    7             
 12 Ertel, Karis              02 Unattached               17:51                  
 13 Mason, Madeleine          02 Unattached               17:58                  
 14 White, Rebecca            02 Unattached               18:09                  
 15 Valachovic, Alexandra     02 Titan Ridge Runners      18:18                  
 16 Murphy, Emily             02 Penfield Ath             18:48                  
 17 Morcelle, Isabella        02 West Seneca              18:51    8             
 18 Witt, Laura               01 Titan Ridge Runners      18:55                  
 19 Mariani, Madison          02 West Seneca              19:54    9             
 20 Black, Genevieve          01 Team Prefo               20:10   10             
 21 Piotrowski, Christina     02 West Seneca              21:28   11             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Team Prefo                   21    1    2    5    6    7   10               
      Total Time:  1:24:22.00                                                    
         Average:    16:52.40                                                    
   2 West Seneca                  35    3    4    8    9   11                    
      Total Time:  1:33:21.00                                                    
         Average:    18:40.20                  


13-14 Boys 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Moochler, Jack            02 Auburn Pulsars           14:44                  
  2 Wilsoncroft, Nathan       02 Team Prefo               14:48                  
  3 Regan, Liam               02 Unattached               14:49                  
  4 Altobelli, Tristan        01 Titan Ridge Runners      14:58                  
  5 McPherson, Gavin          02 Aurora Runners           15:07    1             
  6 Valdivia, Gabriel         01 Titan Ridge Runners      15:28                  
  7 Ebling, Nicholas          02 Aurora Runners           16:05    2             
  8 Ward, Nicholas            02 Titan Ridge Runners      16:08                  
  9 Jacobson-Evans, Torrey    01 Team Prefo               16:09                  
 10 Hillyard, Alexander       02 Aurora Runners           16:11    3             
 11 Wlodarczyk, Thomas        02 Aurora Runners           16:30    4             
 12 Sigeti, Jacob             02 Aurora Runners           17:03    5             
 13 Nguyen, Kyle              02 Team Prefo               17:35                  
 14 Black, Thaddaeus          02 Team Prefo               21:09                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Aurora Runners               15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:20:56.00                                                    
         Average:    16:11.20         


15-16 Boys 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ziskind, Jason            99 Titan Ridge Runners      19:19        
  2 May, Thaddeus             00 Team Prefo               21:23  


17-18 Boys 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Damon, Dean               98 Rochester Ru             21:03