USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 USATF Niagara 10 km Championships
Sunday, May 15, 2016 - Sunday, May 15, 2016
Highland Park
Rochester, NY

The championship is being held as part of the Highland Hospital Lilac 10K.

RESULTS     Open  |  Masters    |  Team

RESULTS - Open 
Men
           1 Omar Boulama          22 M   30:55  4:59  Walworth       NY 
           2 Tim Chichester        27 M   31:15  5:02  Wellsville     NY 
           3 Benjamin Snodgrass    24 M   31:43  5:07  Apalachin      NY 
           4 Lee Berube            25 M   32:57  5:19  Syracuse       NY 
           5 Nicholas Guarino      26 M   33:16  5:22  Bergen         NY 
           6 Josh Guarino          26 M   33:21  5:22  Bergen         NY 
           7 Mark Andrews          45 M   33:23  5:23  Rochester      NY 
           8 William Hoyne         33 M   33:29  5:24  Clay           NY 
           9 Dave Rappleyea        30 M   33:35  5:25  Henrietta      NY 
          10 Kenny Goodfellow      26 M   33:40  5:26  Rochester      NY 
          11 Greg Selke            25 M   33:47  5:27  North Chili    NY 
          12 Derrick Jones         44 M   34:06  5:30  Henrietta      NY 
          13 Matthew Pierce        24 M   34:11  5:30  Webster        NY 
          14 Frankie Pfeil         22 M   34:20  5:32  Lockport       NY 
          15 Seth Yernye           27 M   35:16  5:41  Cheektowaga    NY 
          16 James Davenport       32 M   35:35  5:44  Lansing        NY 
          17 Brett Smith           26 M   35:37  5:44  Webster        NY 
          18 Steve Whittemore      23 M   35:39  5:45  Penfield       NY 
          19 Mark Streb            26 M   35:46  5:46  Rochester      NY 
          20 Brett Long            32 M   35:47  5:46  Rochester      NY 
          21 Matthew Roberts       31 M   35:55  5:47  Williamson     NY 
          22 Josh Harter           41 M   36:04  5:49  Avon           NY 
          23 Maurice Clark         23 M   36:08  5:49  Fairport       NY 
          24 Greg Burns            26 M   36:34  5:54  Watertown      NY         
          25 Matthew Phillips      35 M   37:44  6:05  Pittsford      NY         
          26 David Birken          33 M   37:46  6:05  Pittsford      NY 
          27 Joshua Coon           24 M   37:50  6:06  Brockport      NY          
          28 Joe Mora              54 M   38:05  6:08  Fayetteville   NY 
          29 Brian Hotchkiss       24 M   38:27  6:12  Henrietta      NY 
          30 John Van Kerkhove     54 M   38:36  6:13  Rochester      NY 
          31 Xufeng Pan            21 M   39:32  6:22  Watertown      NY 
          32 Blake Landry          34 M   39:50  6:25  Rochester      NY 
          33 Andrew Caffrey        38 M   40:06  6:28  Honeoye Falls  NY 
          34 Kraig Connor          27 M   40:17  6:29  Rochester      NY 
          35 Mark Rybinski         61 M   40:58  6:36  Manlius        NY 
          36 Zachary Borden        25 M   41:58  6:46  Rochester      NY 
          37 Stephen Ruchlin       47 M   41:59  6:46  Rochester      NY 
          38 Joe Williams          43 M   42:52  6:54  Rochester      NY 
          39 Bill Beyerbach        61 M   43:47  7:03  Rochester      NY 
          40 Gene Jensen           61 M   44:00  7:05  Webster        NY 
          41 Tony Gingello         69 M   45:08  7:16  Rochester      NY 
          42 Keith Scott           53 M   45:11  7:17  Leroy          NY 
          43 Daniel Knopp          27 M   45:51  7:23  Webster        NY 
          44 Tito Antonetty        58 M   46:25  7:29  Rochester      NY 
          45 Keith Yeates          68 M   47:49  7:42  Pittsford      NY 
          46 Paul Phillips         61 M   49:42  8:00  Pittsford      NY 
          47 Tom Hawkins           58 M   58:06  9:21  Williamson     NY 
Women
           1 Laurel Leone          31 F   35:00  5:38  Minoa          NY
           2 Jennifer Boerner      33 F   37:10  5:59  Lancaster      NY 
           3 Sarah Loerch          30 F   37:12  6:00  Rochester      NY 
           4 Kathryn Potter        27 F   37:13  6:00  Honeoye Falls  NY 
           5 Ashley Nevol          26 F   37:30  6:02  Andover        NY 
           6 Danielle Groff        26 F   37:44  6:05  Rochester      NY 
           7 Stephanie Milici      22 F   37:52  6:06  Boulder        CO 
           8 Karen Blodgett        39 F   38:07  6:08  Fairport       NY 
           9 Heather Webster       42 F   38:35  6:13  Henrietta      NY  
          10 Kelly Stevens         34 F   38:48  6:15  Rochester      NY 
          11 Rachel Malone         23 F   39:04  6:18  Rochester      NY 
          12 Donna Langerfeld      29 F   39:22  6:20  Weedsport      NY 
          13 Casey Moskel          37 F   39:44  6:24  Pittsford      NY
          14 Sarah Schaefer        26 F   40:11  6:28  Williamsville  NY 
          15 Kelsey Gratien        28 F   40:57  6:36  Tonawanda      NY 
          16 Holly Savage          29 F   41:01  6:36  Rochester      NY
          17 Wakenda Tyler         40 F   42:10  6:48  Rochester      NY 
          18 Karyl Sargent         53 F   42:47  6:53  Lafayette      NY 
          19 Heidi Baumbach        25 F   42:51  6:54  East Syracuse  NY 
          20 Audra Naujokas-Knapp  45 F   42:59  6:55  Rochester      NY 
          21 Olga Huber            45 F   43:44  7:03  Macedon        NY 
          22 Mary Bushallow        44 F   44:13  7:07  Auburn         NY 
          23 Dawn Lammert          27 F   44:51  7:13  Syracuse       NY 
          24 Shealyn Doody         19 F   45:05  7:16  Shortsville    NY 
          25 Josie Cancilla-Spada  44 F   45:20  7:18  Rochester      NY
          26 Monique Golossi       36 F   46:05  7:25  Rochester      NY 
          27 Ashlie Roberts        31 F   46:23  7:28  Williamson     NY 
          28 Bonnie Lindblom       52 F   46:34  7:30  Rochester      NY 
          29 Sara Mitrano          25 F   47:01  7:34  Rochester      NY 
          30 Kelsey Ryan           24 F   47:47  7:42  Schenectady    NY 
          31 Katherine Dey         30 F   47:57  7:43  Nunda          NY 
          32 Danielle Feligno      40 F   48:02  7:44  Rochester      NY 
          33 Kirsten Weeks         32 F   49:23  7:57  Webster        NY
          34 Lindsey Oliver        28 F   50:32  8:08  Rochester      NY 
          35 Lauryn Recchia        29 F   51:12  8:15  Fairport       NY 
          36 Lindsay Rynders       23 F   52:20  8:26  Williamson     NY 
          37 Marie White           55 F   53:03  8:33  Henrietta      NY 
          38 Christine Klein       52 F   53:24  8:36  Churchville    NY 
          39 Kim Graffeo           55 F   56:40  9:08  Marion         NY 
          40 Pam Nudd              55 F   56:43  9:08  Rochester      NY 
          41 Martha Doody          46 F   58:49  9:28  Shortsville    NY 
          42 Jaime Phillips        32 F   59:12  9:32  Pittsford      NY 
          43 Ann Lynn              42 F 1:00:48  9:47  Victor         NY 
          44 Stephanie Krusch      23 F 1:10:28 11:21  Pittsford      NY 

RESULTS - Masters
Men 40-44
          1 Derrick Jones         44   34:06  Henrietta            NY 
          2 Josh Harter           41   36:04  Avon                 NY 
          3 Joe Williams          43   42:52  Rochester            NY 
Men 45-49
          1 Mark Andrews          45   33:23  Rochester            NY 
          2 Stephen Ruchlin       47   41:59  Rochester            NY 
Men 50-54
          1 Joe Mora              54   38:05  Fayetteville         NY 
          2 John Van Kerkhove     54   38:36  Rochester            NY 
          3 Keith Scott           53   45:11  Leroy                NY 
Men 55-59
          1 Tito Antonetty        58   46:25  Rochester            NY 
          2 Tom Hawkins           58   58:06  Williamson           NY 
Men 60-64
          1 Mark Rybinski         61   40:58  Manlius              NY 
          2 Bill Beyerbach        61   43:47  Rochester            NY 
          3 Gene Jensen           61   44:00  Webster              NY 
          4 Paul Phillips         61   49:42  Pittsford            NY 
Men 65-69
          1 Tony Gingello         69   45:08  Rochester            NY 
          2 Keith Yeates          68   47:49  Pittsford            NY 

Women 40-44
          1 Heather Webster       42   38:35  Henrietta            NY 
          2 Wakenda Tyler         40   42:10  Rochester            NY 
          3 Mary Bushallow        44   44:13  Auburn               NY 
          4 Josie Cancilla-Spada  44   45:20  Rochester            NY 
          5 Danielle Feligno      40   48:02  Rochester            NY 
          6 Ann Lynn              42 1:00:48  Victor               NY 
Women 45-49
          1 Audra Naujokas-Knapp  45   42:59  Rochester            NY 
          2 Olga Huber            45   43:44  Macedon              NY 
          3 Martha Doody          46   58:49  Shortsville          NY 
Women 50-54
          1 Karyl Sargent         53   42:47  Lafayette            NY 
          2 Bonnie Lindblom       52   46:34  Rochester            NY 
          3 Christine Klein       52   53:24  Churchville          NY 
Women 55-59
          1 Marie White           55   53:03  Henrietta            NY 
          2 Kim Graffeo           55   56:40  Marion               NY 
          3 Pam Nudd              55   56:43  Rochester            NY 
Age-Graded
           1 Mark Andrews          45 M   86.36    33:23  Rochester      NY 
           2 Derrick Jones         44 M   83.87    34:06  Henrietta      NY 
           3 Karyl Sargent         53 F   83.07    42:47  Lafayette      NY 
           4 Heather Webster       42 F   82.02    38:35  Henrietta      NY 
           5 Joe Mora              54 M   81.63    38:05  Fayetteville   NY 
           6 Mark Rybinski         61 M   80.81    40:58  Manlius        NY 
           7 John Van Kerkhove     54 M   80.54    38:36  Rochester      NY 
           8 Tony Gingello         69 M   79.23    45:08  Rochester      NY 
           9 Josh Harter           41 M   77.44    36:04  Avon           NY 
          10 Bill Beyerbach        61 M   75.61    43:47  Rochester      NY 
          11 Audra Naujokas-Knapp  45 F   75.48    42:59  Rochester      NY 
          12 Bonnie Lindblom       52 F   75.39    46:34  Rochester      NY 
          13 Gene Jensen           61 M   75.24    44:00  Webster        NY 
          14 Olga Huber            45 F   74.19    43:44  Macedon        NY 
          15 Wakenda Tyler         40 F   74.06    42:10  Rochester      NY 
          16 Keith Yeates          68 M   74.03    47:49  Pittsford      NY 
          17 Mary Bushallow        44 F   72.72    44:13  Auburn         NY 
          18 Josie Cancilla-Spada  44 F   70.93    45:20  Rochester      NY 
          19 Stephen Ruchlin       47 M   69.80    41:59  Rochester      NY 
          20 Tito Antonetty        58 M   69.39    46:25  Rochester      NY 
          21 Marie White           55 F   68.68    53:03  Henrietta      NY 
          22 Keith Scott           53 M   68.21    45:11  Leroy          NY 
          23 Paul Phillips         61 M   66.61    49:42  Pittsford      NY 
          24 Joe Williams          43 M   66.18    42:52  Rochester      NY 
          25 Christine Klein       52 F   65.75    53:24  Churchville    NY 
          26 Danielle Feligno      40 F   65.02    48:02  Rochester      NY 
          27 Kim Graffeo           55 F   64.30    56:40  Marion         NY 
          28 Pam Nudd              55 F   64.24    56:43  Rochester      NY 
          29 Martha Doody          46 F   55.70    58:49  Shortsville    NY 
          30 Tom Hawkins           58 M   55.44    58:06  Williamson     NY 
          31 Ann Lynn              42 F   52.05  1:00:48  Victor         NY 

RESULTS - Team 
----------------------------------------------------------------------------
MEN'S OPEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:45:42 BERGEN ELITE                       (  33:09)
=============================================
  1    31:43  Benjamin  Snodgrass  M  24 Apalachin            NY 
  2    33:16  Nicholas  Guarino    M  26 Bergen               NY 
  3    33:21  Josh  Guarino        M  26 Bergen               NY 
  4    33:35  Dave  Rappleyea      M  30 Henrietta            NY 
  5    33:47  Greg  Selke          M  25 North Chili          NY 
  6 (  35:16) Seth  Yernye         M  27 Cheektowaga          NY 
  7 (  35:35) James  Davenport     M  32 Lansing              NY 

  2. 2:48:33 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  33:43)
=============================================
  1    30:55  Omar  Boulama        M  22 Walworth             NY 
  2    31:15  Tim  Chichester      M  27 Wellsville           NY 
  3    34:11  Matthew  Pierce      M  24 Webster              NY 
  4    36:04  Josh  Harter         M  41 Avon                 NY 
  5    36:08  Maurice  Clark       M  23 Fairport             NY 
  6 (  38:27) Brian  Hotchkiss     M  24 Henrietta            NY 
  7 (  45:51) Daniel  Knopp        M  27 Webster              NY 

  3. 2:54:56 ROADKILL RACING A                  (  35:00)
=============================================
  1    33:40  Kenny  Goodfellow    M  26 Rochester            NY 
  2    34:06  Derrick  Jones       M  44 Henrietta            NY 
  3    35:37  Brett  Smith         M  26 Webster              NY 
  4    35:46  Mark  Streb          M  26 Rochester            NY 
  5    35:47  Brett  Long          M  32 Rochester            NY 
  6 (  35:55) Matthew  Roberts     M  31 Williamson           NY 
  7 (  37:44) Matthew  Phillips    M  35 Pittsford            NY 

  4. 3:20:01 ROADKILL RACING B                  (  40:01)
=============================================
  1    37:50  Joshua  Coon         M  24 Brockport            NY 
  2    39:50  Blake  Landry        M  34 Rochester            NY 
  3    40:06  Andrew  Caffrey      M  38 Honeoye Falls        NY 
  4    40:17  Kraig  Connor        M  27 Rochester            NY 
  5    41:58  Zachary  Borden      M  25 Rochester            NY 


----------------------------------------------------------------------------
WOMEN'S OPEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:52:27 GENESEE VALLEY HARRIERS A          (  37:29)
=============================================
  1    37:13  Kathryn  Potter      F  27 Honeoye Falls        NY 
  2    37:30  Ashley  Nevol        F  26 Andover              NY 
  3    37:44  Danielle  Groff      F  26 Rochester            NY 
  4 (  38:35) Heather  Webster     F  42 Henrietta            NY 
  5 (  39:22) Donna  Langerfeld    F  29 Weedsport            NY 

  2. 1:56:55 BROCKPORT DISTANCE PROJECT         (  38:59)
=============================================
  1    38:07  Karen  Blodgett      F  39 Fairport             NY 
  2    39:04  Rachel  Malone       F  23 Rochester            NY 
  3    39:44  Casey  Moskel        F  37 Pittsford            NY 

  3. 1:58:18 CHECKERS AC                        (  39:26)
=============================================
  1    37:10  Jennifer  Boerner    F  33 Lancaster            NY 
  2    40:11  Sarah  Schaefer      F  26 Williamsville        NY 
  3    40:57  Kelsey  Gratien      F  28 Tonawanda            NY 

  4. 2:06:30 SYRACUSE TRACK CLUB                (  42:10)
=============================================
  1    38:48  Kelly  Stevens       F  34 Rochester            NY 
  2    42:51  Heidi  Baumbach      F  25 East Syracuse        NY 
  3    44:51  Dawn  Lammert        F  27 Syracuse             NY 

  5. 2:11:08 GENESEE VALLEY HARRIERS B          (  43:43)
=============================================
  1    41:01  Holly  Savage        F  29 Rochester            NY 
  2    42:10  Wakenda  Tyler       F  40 Rochester            NY 
  3    47:57  Katherine  Dey       F  30 Nunda                NY 

  6. 2:19:53 ROADKILL RACING A                  (  46:38)
=============================================
  1    45:05  Shealyn  Doody       F  19 Shortsville          NY 
  2    47:01  Sara  Mitrano        F  25 Rochester            NY 
  3    47:47  Kelsey  Ryan         F  24 Schenectady          NY 
  4 (  49:23) Kirsten  Weeks       F  32 Webster              NY 

  7. 2:24:57 ROADKILL RACING B                  (  48:19)
=============================================
  1    46:23  Ashlie  Roberts      F  31 Williamson           NY 
  2    48:02  Danielle  Feligno    F  40 Rochester            NY 
  3    50:32  Lindsey  Oliver      F  28 Rochester            NY 

  8. 2:42:44 ROADKILL RACING C                  (  54:15)
=============================================
  1    51:12  Lauryn  Recchia      F  29 Fairport             NY 
  2    52:20  Lindsay  Rynders     F  23 Williamson           NY 
  3    59:12  Jaime  Phillips      F  32 Pittsford            NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN'S 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:58:40 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  39:34)
=============================================
  1    38:05  Joe  Mora             54 Fayetteville         NY 
  2    38:36  John  Van Kerkhove    54 Rochester            NY 
  3    41:59  Stephen  Ruchlin      47 Rochester            NY 
  4 (  45:11) Keith  Scott          53 Leroy                NY 

  2. 2:18:59 ROADKILL RACING                    (  46:20)
=============================================
  1    42:52  Joe  Williams         43 Rochester            NY 
  2    46:25  Tito  Antonetty       58 Rochester            NY 
  3    49:42  Paul  Phillips        61 Pittsford            NY 


----------------------------------------------------------------------------
WOMEN'S 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:12:03 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  44:01)
=============================================
  1    42:59  Audra  Naujokas-Knapp  45 Rochester            NY 
  2    43:44  Olga  Huber           45 Macedon              NY 
  3    45:20  Josie  Cancilla-Spadafora  44 Rochester            NY 
  4 (  46:34) Bonnie  Lindblom      52 Rochester            NY 
  5 (  53:03) Marie  White          55 Henrietta            NY 

  2. 2:46:47 ROADKILL RACING                    (  55:36)
=============================================
  1    53:24  Christine  Klein      52 Churchville          NY 
  2    56:40  Kim  Graffeo          55 Marion               NY 
  3    56:43  Pam  Nudd             55 Rochester            NY 
  4 (  58:49) Martha  Doody         46 Shortsville          NY 
  5 (1:00:48) Ann  Lynn             42 Victor               NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN'S 60+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:08:45 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  42:55)
=============================================
  1    40:58  Mark  Rybinski        61 Manlius              NY 
  2    43:47  Bill  Beyerbach       61 Rochester            NY 
  3    44:00  Gene  Jensen          61 Webster              NY 
  4 (  45:08) Tony  Gingello        69 Rochester            NY 
  5 (  47:49) Keith  Yeates         68 Pittsford            NY