USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 USATF Niagara Indoor Track & Field Championships
Saturday, December 31, 2016 - Saturday, December 31, 2016
Rochester Institute of Technology (RIT), Gordon Field House,
Rochester, NY
On-Time Entry Deadline: 12/29/2016 11:59:00 AM
Late Entry Deadline: 12/29/2016 11:59:00 AM

results    meet information       online entry   schedule/event formats:  running  throwing  jumping
 
RESULTS
 
Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/31/2016 06:06       

Open Women 5000 Meter Race Walk (USATF National Championship)
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Melville, Miranda         27 USATF,NY              22:35.68  U.S. record
  2 Taylor-Talcott, Erin      38 USATF,NY              24:15.25  
  3 Zoyhofski, Rachel         25 Una                   26:46.43  
  4 Flipsen, Johanna          61 Una                   29:18.65  
  5 Carmines, Kay             70 USATF,PA              38:04.24 

Open Men 5000 Meter Race Walk  (USATF National Championship)
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mannozzi, Michael Giusep  30 USATF,SC              22:56.50  
  2 Hallman, Jonathan         23 USATF,SC              23:12.30  
  3 Swarts, David             51 USATF,MI              24:43.50  
  4 Talcott, Dave             56 USATF,NY              25:20.64  
  5 Xu, Jianping              51 Una,ON                25:57.79  
  6 Nash, Omar                43 USATF                 28:28.14


U20 Women 5000 Meter Race Walk  (USATF National Championship)
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Podlaski, Meaghan         19 USATF,NY              25:21.16  
  2 Allen, Kayla              17 USATF,ME              27:24.78  
  3 Baldassarre, Genna R      17 USATF,NY              28:40.54  
  4 Shapiro, Kayla            18 USATF,NY              30:24.29  
  5 Burgess, Moira            16 USATF,ME              30:25.51  
  6 Harbol, Olivia            19 Una,NY                30:39.33  
 
U20 Men 5000 Meter Race Walk   (USATF National Championship)
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gruttadauro, AJ           19 USATF,NY              24:21.79  
 
Open Women 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Melville, Miranda         27 USATF,NY              45:29.28  U.S. record
  2 Taylor-Talcott, Erin      38 USATF,NY              49:14.86  
 

Open Men 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mannozzi, Michael Giusep  30 USATF,SC              45:52.38  
  2 Hallman, Jonathan         23 USATF,SC              47:43.38  
  3 Talcott, Dave             56 USATF,NY              51:32.97  
  4 Xu, Jianping              51 Una,ON                52:26.65   
 
 
Event 2  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Potter, Kathryn           27 USATF,NY              17:14.55  
  2 Peterson, Anne            21 Una,NY                18:26.31  
  3 Naylon, Jordyn            25 Una,NY                18:56.81  
  4 Bargatos, Rachel          19 Una                   19:24.50  
  5 Goodman, Cassandra        23 Una,NY                19:39.48  
  6 Huben, Jacqueline         22 Una,NY                19:39.51  
 -- Judge, Ronnie             20 Una                        DNF  
 
Event 2  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Morse, Sam                33 USATF,NY              14:52.97  
  2 Selke, Greg               26 USATF,NY              15:47.26  
  3 Goodfellow, Kenny         27 USATF,NY              15:52.67  
  4 Schmitz, Jake             21 Una,NY                16:06.28  
  5 Nestor, Sean              26 USATF,NY              16:17.16  
  6 Davenport, James          33 USATF,NY              16:17.80  
  7 Jones, Derrick            45 Una                   16:20.75  
  8 Cady, Austin S            18 Una,NY                17:38.57  
  9 Howard, Timothy           17 Una,NY                17:45.55  
 10 Herbert, Dave             24 USATF,NY              17:55.12  
 11 Corney, Dakota            18 Una,NY                18:31.74  
 
Event 3  Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Morrow, Alana             18 USATF,NY                  9.46q 
  2 Calderon, Brianna         21 Una,NY                    9.90q 
  2 Moreland, Savia           18 USATF,NY                  9.90q 
  4 Hammer, Maddie            20 USATF,NY                 10.55q 
 
Event 3  Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Morrow, Alana             18 USATF,NY                  9.38  
  2 Calderon, Brianna         21 Una,NY                    9.82  
  3 Moreland, Savia           18 USATF,NY                  9.92  
  4 Hammer, Maddie            20 USATF,NY                 10.28  
 
Event 5  Men 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Cutler, Austin            20 Una,NY                    8.73q 
  2 Petsch, Jay               29 USATF,NY                  8.75q 
  3 Curran, Zachary           19 Una                       9.55q 
 -- Barton, Matt              19 Una,NY                     DNF  
 
Event 5  Men 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Cutler, Austin            20 Una,NY                    8.73  
  2 Petsch, Jay               29 USATF,NY                  8.80  
  3 Curran, Zachary           19 Una                       9.68  
 
Event 6  Mixed 1500 Meter Run Women/Youth
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mahoney, Jaxyn            M9 USATF,NY               5:26.05  
  2 Staley, Catherine         W9 USATF,NY               5:40.82  
  3 Spaker, Alia             W11 USATF,NY               5:42.66  
  4 Belanger, Caleb          M12 USATF,NY               5:54.75  
  5 McLeod, Janek             M9 USATF,NY               5:55.59  
  6 Barlette, Stevie          M9 Una,NY                 6:09.20  
  7 Barlette, Noel           M11 Una,NY                 6:12.71  
  8 Oakes, Samantha          W11 USATF,NY               6:43.49  
  9 Vanderlip, Conor         M12 Una,NY                 7:13.70  
 10 Richardson, Mia          W10 USATF,NY               8:31.89  
 11 Krusch, Stephanie        W24 USATF,NY               8:32.48  
 -- Page, Shannon            W19 Una                        DNF  
 
Event 7  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Guarino, Josh             27 USATF,NY               4:12.67  
  2 Guarino, Nicholas         27 USATF,NY               4:17.24  
  3 Kipkemei, Jeremiah        22 USATF,NY               4:21.56  
  4 Abdurahim, Mehamed        19 Una,NY                 4:25.90  
  5 Wigton, Andy              32 USATF,NY               4:26.34  
  6 Hayward, Connor           19 USATF,NY               4:28.37  
  7 Suhr, Jasper              18 USATF,NY               4:41.27  
  8 Herbert, Dave             24 USATF,NY               4:45.20  
  9 Abrahim, Kenneth          15 USATF,NY               4:48.81  
 10 Craig, Twanta             39 USATF,NY               4:54.46  
 11 Erickson, Jack            22 Una,NY                 4:57.12  
 12 Spitzer, Matthew          22 Una,NY                 5:43.88  
 
Event 8  Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kopp, Maddie              21 USATF,NY                  7.90q  1 
  2 Henderson, Ny'shaya       16 Una,NY                    8.00q  1 
  3 Frank, Abby               18 USATF,NY                  8.12q  2 
  4 Morrow, Alana             18 USATF,NY                  8.23q  2 
  5 Simon, Orianne               Una                       8.39q  1 
  6 Lupinetti, Lilly          21 Una,NY                    8.55q  2 
  7 Moreland, Savia           18 USATF,NY                  8.64q  2 
  8 Hammer, Maddie            20 USATF,NY                  8.65q  1 
  9 Fast, Nikki               29 USATF,NY                 10.20   2 
 
Event 8  Women 60 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kopp, Maddie              21 USATF,NY                  7.88  
  2 Henderson, Ny'shaya       16 Una,NY                    8.00  
  3 Frank, Abby               18 USATF,NY                  8.04  
  4 Simon, Orianne               Una                       8.32  
  5 Morrow, Alana             18 USATF,NY                  8.33  
  6 Moreland, Savia           18 USATF,NY                  8.65  
  7 Hammer, Maddie            20 USATF,NY                  8.68  
  8 Lupinetti, Lilly          21 Una,NY                    8.73  
 
Event 9  Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Fuller, Mitch             20 USATF,NY                  7.14q  1 
  2 Anikwue, Ray              18 USATF,NY                  7.18q  2 
  3 Whitlock, Bryan           24 USATF,NY                  7.31q  2 
  4 Meyer, Pat                22 Una,NY                    7.35q  1 
  5 Walker, Nigel             22 Una,NY                    7.49q  1 
  6 George, Stephen           20 Una,NY                    7.52q  2 
  7 James, Miles              18 Una,NY                    7.62q  1 
  8 Barry, Alpha              19 USATF,NY                  7.65q  3 
  9 Sanfilipo, Jacob          67 Una                       7.68   1 
 10 Johnson Sr., Shamar       28 Una,NY                    7.87   1 
 11 Burner, Brandon           16 Una                       8.09   3 
 12 Yusuf, Adam               18 Una,NY                    8.12   3 
 13 McEachen, John            46 USATF,NY                  8.20   2 
 14 Iatomasi, Paul            54 USATF,NY                  8.93   3 
 15 Grieco, Allen             66 USATF,NY                  9.19   3 
 16 Johnson, Gregory          64 USATF,NY                 10.28   2 
 17 Cox, ED                   89 USATF                    11.54   2 
 
Event 9  Men 60 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Fuller, Mitch             20 USATF,NY                  7.14  
  2 Anikwue, Ray              18 USATF,NY                  7.22  
  3 Meyer, Pat                22 Una,NY                    7.30  
  4 George, Stephen           20 Una,NY                    7.44  
  5 Walker, Nigel             22 Una,NY                    7.45  
  6 James, Miles              18 Una,NY                    7.63  
  7 Barry, Alpha              19 USATF,NY                  7.70  
 
Event 10  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Watson, Vanessa           15 USATF,NY                 59.85   2 
  2 Skordynski, Mara          22 Una,NY                 1:03.36   2 
  3 Doyle, Maggie             21 Una,NY                 1:06.16   2 
  4 Kuberka, Towi             24 Una,NY                 1:07.39   2 
  5 Kenner, Jada              10 USATF,NY               1:09.66   1 
  6 Staley, Catherine          9 USATF,NY               1:20.28   1 
  7 Baker, Kristian           11 USATF,NY               1:20.53   1 
  8 Slavin, Caitlyn            9 Una,NY                 1:31.31   1 
 
Event 11  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kasier, Craig             19 Una                      51.15   4 
  2 Harley, Quinton           25 USATF,NY                 51.96   4 
  3 Atkins, Leon              20 USATF,NY                 52.09   4 
  4 Fuller, Connor            18 USATF,NY                 52.99   4 
  5 Masters, Jerome           17 Una                      54.29   3 
  6 Warchol, Mike             20 USATF,NY                 54.65   4 
  7 James, Miles              18 Una,NY                   56.65   3 
  8 Yusuf, Adam               18 Una,NY                   57.79   3 
  9 Burner, Brandon           16 Una                      57.93   2 
 10 McEachen, John            46 USATF,NY               1:00.81   2 
 11 Temple, Jonah             17 USATF,NY               1:01.07   2 
 12 Howard, Timothy           17 Una,NY                 1:01.18   3 
 13 Craig, Twanta             39 USATF,NY               1:02.56   3 
 14 Baker, Derek              13 USATF,NY               1:04.94   2 
 15 Gorman, Steve             56 USATF,PA               1:06.99   2 
 16 Singletary, Orenthal      12 USATF,NY               1:11.12   1 
 17 Collins-Howard, Myles     11 USATF,NY               1:12.62   1 
 18 Baker, Brenton             9 USATF,NY               1:20.30   1 
 19 Guyette, Jonathan         10 Una,NY                 1:34.29   1 
 
Event 12  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carr, Allison             38 Una,NY                 2:23.80  
  2 Staley, Catherine          9 USATF,NY               2:57.56  
  3 Klein, Christine          52 USATF,NY               3:35.26  
  4 Krusch, Stephanie         24 USATF,NY               4:23.81  
 
Event 13  Men 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kasier, Craig             19 Una                    2:01.38   2 
  2 Girardi, Peter            20 USATF,NY               2:01.67   2 
  3 Orsini, Leo               18 Una                    2:02.21   2 
  4 Hall, Jason               20 Una,NY                 2:03.21   2 
  5 Suhr, Brian               33 USATF,NY               2:10.89   2 
  6 Carey, Nicholas           16 Una,NY                 2:19.01   1 
  7 Burdick, Kenneth          19 Una,NY                 2:30.59   1 
  8 Juiliani, Erik            16 USATF                  2:39.36   1 
  9 McMullen, Tim             63 USATF,NY               2:40.21   1 
 10 Brady, Keegan             10 USATF,NY               2:42.89   3 
 11 Mahoney, Jaxyn             9 USATF,NY               2:44.13   3 
 12 Collins-Howard, Myles     11 USATF,NY               2:54.16   3 
 13 Baker, Brenton             9 USATF,NY               2:58.37   3 
 14 McLeod, Janek              9 USATF,NY               3:40.34   3 
 15 Davis, Alexander          32 USATF,NY               4:09.07   1 
 
Event 14  Women 200 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Villarini, Amy            19 Una,NY                   26.18   1 
  2 Watson, Vanessa           15 USATF,NY                 27.01   2 
  3 Henderson, Ny'shaya       16 Una,NY                   27.16   3 
  4 Frank, Abby               18 USATF,NY                 27.59   2 
  5 Doyle, Maggie             21 Una,NY                   27.93   1 
  6 Skordynski, Mara          22 Una,NY                   28.11   1 
  7 Ryan, Kylie               22 Una,NY                   28.12   1 
  8 Fast, Nikki               29 USATF,NY                 29.83   3 
  9 Moreland, Savia           18 USATF,NY                 29.85   3 
 10 Carr, Allison             38 Una,NY                   30.19   2 
 
Event 15  Men 200 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fuller, Mitch             20 USATF,NY                 23.00   1 
  2 Harley, Quinton           25 USATF,NY                 23.22   1 
  3 Anikwue, Ray              18 USATF,NY                 23.96   3 
  4 Cutler, Austin            20 Una,NY                   24.15   1 
  5 James, Miles              18 Una,NY                   24.91   2 
  5 Masters, Jerome           17 Una                      24.91   2 
  7 Yusuf, Adam               18 Una,NY                   26.17   3 
  8 Burner, Brandon           16 Una                      26.36   2 
  9 Carey, Nicholas           16 Una,NY                   27.14   1 
 10 McEachen, John            46 USATF,NY                 27.20   1 
 10 Temple, Jonah             17 USATF,NY                 27.20   3 
 12 Gorman, Steve             56 USATF,PA                 29.62   2 
 13 Grieco, Allen             66 USATF,NY                 31.03   3 
 14 Johnson, Gregory          64 USATF,NY                 36.78   2 
 15 Cox, ED                   89 USATF                    43.55   2 
 
Event 16  Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Palotti, Hayleigh         16 USATF,NY              10:42.62  
  2 Van Der Sloot, Kathryn    21 Una                   11:44.38  
 
Event 17  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phinney, Hunter           19 Una,NY                 9:20.76  
  2 Abdurahim, Mehamed        19 Una,NY                 9:31.89  
  3 Look, Chris               21 Una                    9:35.64  
  4 Wigton, Andy              32 USATF,NY               9:41.73  
  5 Desai, Ankur              19 Una,NY                 9:44.85  
  6 Suhr, Jasper              18 USATF,NY              10:00.22  
  7 Abrahim, Kenneth          15 USATF,NY              10:00.87  
 
Event 19  Men 4x200 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Una  'A'                                            2:03.43  
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Una  'B'                                            3:37.70  
  2 Una  'A'                                            3:52.80  
  3 Una  'C'                                            4:41.90  
  4 Una  'D'                                            5:14.00  
 
Event 23  Women 1 Mile Run Masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Webster, Heather          42 USATF,NY               5:20.81  
  2 Carr, Allison             38 Una,NY                 5:40.66  
  3 Sargent, Karyl            53 USATF,NY               5:47.01  
  4 Hayden, Kathy             51 Una                    6:03.03  
  5 Steinbach, Coreen         65 USATF,NY               6:32.66  
  6 Magnussen, Colleen        56 USATF,NY               6:50.73  
  7 Engst, Tonya              49 Una,NY                 7:07.81  
  8 Klein, Christine          52 USATF,NY               7:38.65  
 
Event 24  Men 1 Mile Run Masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burke, Kevin              43 USATF,NY               4:58.28  
  2 Nier, Mike                52 USATF,NY               5:01.34  
  3 Engst, Adam               49 USATF,NY               5:04.86  
  4 Craig, Twanta             39 USATF,NY               5:13.05  
  5 Van Kerkhove, John        55 USATF,NY               5:17.81  
  6 Eggleston, Keith          57 USATF                  5:29.97  
  7 Radford, Gary J           60 USATF,NY               5:30.64  
 
Event 26  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cripps, Bethany           18 USATF,NY                 3.45m   11-03.75 
  2 Henderson, Ny'shaya       16 Una,NY                   3.30m   10-10.00 
  3 Fabbiano, Rebecca         26 USATF,NY                 3.15m   10-04.00 
 
Event 29  Men Pole Vault Elite
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ferrara, Zach             25 USATF,NY                 5.00m   16-04.75 
  2 Dempsey, Michael          28 Una,NY                   4.60m   15-01.00 
  3 Taylor, Terry             19 Una,NY                   4.30m   14-01.25 
  3 Ferguson, Michael         23 USATF,NY                 4.30m   14-01.25 
  5 Curran, Zachary           19 Una                      4.15m   13-07.25 
  6 Koch, Jim                 23 USATF,ME                 3.70m   12-01.50 
  7 Hughes, Michael           19 Una,NY                   3.55m   11-07.75 
 -- Brocious, Jason           36 USATF,NY                    NH            
 -- Chewning-Kulick, Travis   21 USATF,NY                    NH            
 -- Reynolds, Dan             27 USATF,NY                    NH            
 -- White, Austin             21 Una                         NH            
 
Event 30  Women High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Anikwue, Colette          17 USATF,NY                 1.52m    4-11.75 
  2 Silver, Jordan            19 USATF,NY                 1.47m    4-09.75 
  3 Killip, Sarah             18 Una                      1.37m    4-06.00 
 
Event 31  Men High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Berry, Tim                20 Una                      1.62m    5-03.75 
 -- Spiegel, Connor           19 USATF,NY                    NH            
 
Event 32  Women Weight Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dhaliwall, Jaskiran       20 Una,NY                  17.02m   55-10.25 
  2 Kuehlewind, McKenzie      20 Una,NY                  16.66m   54-08.00 
  3 Muse, Mya                 17 USATF,NY                15.50m   50-10.25 
  4 Cook, Savannah            23 Una,NY                  15.04m   49-04.25 
  5 McGee, Meredith           15 USATF,NY                 9.67m   31-08.75 
 
Event 33  Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rivera, Luis              22 USATF,NY                19.63m   64-05.00 
  2 Robinson, Bruce           20 Una,NY                  16.60m   54-05.50 
  3 Walker, Brian             27 Una                     15.99m   52-05.50 
  4 Doty, Casey               28 Una,NY                  14.81m   48-07.25 
  5 Wray, Sam                 18 Una                     14.25m   46-09.00 
  6 Lambdin, Thomas           55 USATF,NY                14.02m   46-00.00 
  7 Rodriguez, Aaron          17 Una,NY                  13.94m   45-09.00 
  8 McLeod, Stuart            14 USATF,NY                 5.82m   19-01.25 
 
Event 34  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kuberka, Towi             24 Una,NY                   8.78m   28-09.75 
 
Event 36  Women Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Henderson, Ny'shaya       16 Una,NY                   4.93m   16-02.25 
  2 Hammer, Maddie            20 USATF,NY                 4.91m   16-01.50 
  3 Payne, Samantha Jo        10 USATF,NY                 3.36m   11-00.25 
 
Event 37  Men Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meyer, Pat                22 Una,NY                   6.91m   22-08.00 
  2 Petsch, Jay               29 USATF,NY                 6.76m   22-02.25 
  3 Okafor, Nwana             27 Una,NY                   6.70m   21-11.75 
  4 Kuberka, Jon              23 Una,NY                   6.66m   21-10.25 
  5 McCleary, Joshua          16 Una                      6.34m   20-09.75 
  6 Barry, Alpha              19 USATF,NY                 6.31m   20-08.50 
  7 Butler, Justin            19 USATF,NY                 6.07m   19-11.00 
  8 Walker, Nigel             22 Una,NY                   6.02m   19-09.00 
  8 Johnson Sr., Shamar       28 Una,NY                   6.02m   19-09.00 
 10 Derse, Matt               20 Una,NY                   5.37m   17-07.50 
 11 Berry, Tim                20 Una                      5.10m   16-08.75 
 12 Abrahim, Kenneth          15 USATF,NY                 4.74m   15-06.75 
 13 McLeod, Janek              9 USATF,NY                 2.35m    7-08.50 
 14 Davis, Alexander          32 USATF,NY                 1.70m    5-07.00 
 -- Jemison, Dennis           31 USATF,NY                    ND            
 
Event 38  Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hammer, Maddie            20 USATF,NY                 9.16m   30-00.75 
 
Event 39  Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meyer, Pat                22 Una,NY                  14.25m   46-09.00 
  2 Jemison, Dennis           31 USATF,NY                13.88m   45-06.50 
  3 Butler, Justin            19 USATF,NY                12.75m   41-10.00 
  4 Walker, Nigel             22 Una,NY                  12.48m   40-11.50 
 -- McCleary, Joshua          16 Una                         ND            
 -- Berry, Tim                20 Una                         ND            
 
Event 41  Men Shot Put Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cribbin, Ryan             21 Una,NY                  17.85m   58-06.75 
  2 Patterson, Devon          20 Una                     17.28m   56-08.50 
  3 Robinson, Bruce           20 Una,NY                  14.02m   46-00.00 
  4 Rodriguez, Aaron          17 Una,NY                  12.02m   39-05.25 
  5 McLeod, Stuart            14 USATF,NY                 7.77m   25-06.00 
 
Event 42  Mixed 60 Meter Dash Youth
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kenner, Jada             W10 USATF,NY                  8.38q  1 
  2 Baker, Derek             M13 USATF,NY                  8.44q  1 
  3 Singletary, Orenthal     M12 USATF,NY                  8.49q  3 
  4 Kaulder II, Rhoan         M8 USATF,NY                  8.73q  2 
  5 Payne, Samantha Jo       W10 USATF,NY                  9.11q  2 
  6 Vanderlip, Ryan          M10 USATF,NY                  9.37q  3 
  7 Collins-Howard, Noah      M8 USATF,NY                  9.47q  3 
  8 Baker, Kristian          W11 USATF,NY                  9.48q  2 
  9 Barlette, Stevie          M9 Una,NY                   10.11   3 
 10 Barlette, Noel           M11 Una,NY                   10.45   3 
 11 Slavin, Caitlyn           W9 Una,NY                   11.10   1 
 12 Martin, Aaron             M6 Una,NY                   11.77   1 
 13 Barlette, Josh            M7 Una,NY                   12.10   1 
 14 Wagner, Abigail           W5 Una,NY                   12.27   3 
 15 Wagner, Jasmine           W8 Una,NY                   12.64   1 
 16 Richardson, Roland        M7 USATF,NY                 13.12   3 
 17 Baker, Michelle           W7 USATF,NY                 13.17   2 
 
Event 42  Mixed 60 Meter Dash Youth
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Singletary, Orenthal     M12 USATF,NY                  8.43  
  2 Kenner, Jada             W10 USATF,NY                  8.45  
  3 Baker, Derek             M13 USATF,NY                  8.56  
  4 Kaulder II, Rhoan         M8 USATF,NY                  8.62  
  5 Payne, Samantha Jo       W10 USATF,NY                  9.22  
  6 Collins-Howard, Noah      M8 USATF,NY                  9.51  
  7 Vanderlip, Ryan          M10 USATF,NY                  9.58  
  8 Baker, Kristian          W11 USATF,NY                  9.60  
 
Event 43  Women 200 Meter Run Youth
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kenner, Jada              10 USATF,NY                 29.50   1 
  2 Payne, Samantha Jo        10 USATF,NY                 32.03   2 
  3 Baker, Kristian           11 USATF,NY                 35.65   1 
  4 Wagner, Abigail            5 Una,NY                   42.33   3 
  5 Baker, Michelle            7 USATF,NY                 42.45   1 
  6 Oakes, Tabitha             9 USATF,NY                 45.91   1 
  7 Wagner, Jasmine            8 Una,NY                   49.46   2 
 
Event 43  Men 200 Meter Run Youth
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Baker, Derek              13 USATF,NY                 29.08   6 
  2 Kaulder II, Rhoan          8 USATF,NY                 30.45   4 
  3 Singletary, Orenthal      12 USATF,NY                 30.81   5 
  4 Vanderlip, Ryan           10 USATF,NY                 32.29   3 
  5 Brady, Keegan             10 USATF,NY                 32.62   6 
  6 Belanger, Caleb           12 USATF,NY                 34.36   2 
  7 Baker, Brenton             9 USATF,NY                 34.83   5 
  8 Barlette, Stevie           9 Una,NY                   35.69   3 
  9 Barclay, Darion            8 USATF,NY                 36.55   6 
 10 Barlette, Noel            11 Una,NY                   36.87   5 
 11 Vanderlip, Conor          12 Una,NY                   39.30   3 
 12 Guyette, Jonathan         10 Una,NY                   40.72   4 
 13 Barlette, Josh             7 Una,NY                   47.94   6 
 14 Richardson, Roland         7 USATF,NY                 50.76   2 
 
Event 44  Mixed 4x200 Meter Relay Youth
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Una  'A'                                            2:30.66  
  2 Una  'B'                                            2:45.77  
  3 Una  'C'                                            3:03.35  
 
 
Event 106  Men 4x1600 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Una  'A'                                           22:20.10