USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 USATF Masters 5 km Championships
Sunday, October 2, 2016 - Sunday, October 2, 2016
Downtown
Syracuse, NY


NEWS    Andrews, Scott, Carlstrom lead Niagara athletes at National Masters Championships

NIAGARA RESULTS Age Division  I  Age-Graded   Team

AGE DIVISION RESULTS                            
complete championship results (via USATF)

WOMEN

 

 

 

 

 

Place

Name

Age

City, State

Affiliation

Time

Women 40-44

2

Sascha Scott

41

Syracuse, NY

Syracuse Track Club

17:45

4

Heather Webster

42

Honeoye Falls, NY

Genesee Valley Harriers

18:04  

6

Wakenda Tyler

41

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

19:32

9

Caroline Bucci

43

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

21:04

Women 45-49

5

Olga Huber

46

Macedon, NY

Genesee Valley Harriers

21:49

6

Kathleen Wheeler

45

Camillus, NY

Syracuse Track Club

23:02

Women 50-54

4

Kathleen Hayden

50

Rochester

Genesee Valley Harriers

20:13

5

Karyl Sargent

53

Lafayette, NY

Syracuse Track Club

20:23

12

Carol Bischoff

52

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

21:11

13

Patricia Vandersloot

50

Pittsford, NY

Genesee Valley Harriers

21:41

15

Bonnie Lindblom

52

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

22:37

Women 55-59

7

Colleen Magnussen

56

Geneseo, NY

Genesee Valley Harriers

23:13

9

Marie White

56

Henrietta, NY

Genesee Valley Harriers

24:23

11

Wende Cleary

55

Pittsford, NY

Genesee Valley Harriers

25:00

12

Mickey Piscitelli

59

Baldwinsville, NY

Syracuse Chargers TC

28:06

14

Cindy Daly

58

Weedsport, NY

Syracuse Chargers TC

35:39

Women 60-64

7

Luana Pesco Koplowitz

61

Plainville, NY

Syracuse Chargers TC

25:21

9

Chary Griffin

67

Cazenovia, NY

Syracuse Chargers TC

28:29

Women 70-74

3

Mary Casey

70

Fayetteville, NY

Syracuse Chargers TC

29:14

4

Rosemary Laquidari

72

Liverpool, NY

Syracuse Chargers TC

31:55

5

Carol Rider

74

Bridgeport, NY

Syracuse Chargers TC

32:41

5

Sue Gardinier

74

Verona, NY

Syracuse Chargers TC

32:41

Women 75-79

2

Fran Rowe

76

Niagara Falls, NY

Checkers AC

35:54

3

Estelle Hahn

76

Jamesville, NY

Syracuse Chargers TC

35:54

4

Christa Maier

76

Williamsville, NY

Checkers AC

37:07

Women 80-44

4

Edna Hyer

82

South Wales, NY

Checkers AC

39:37

 

MEN

 

 

 

 

 

Place

Name

Age

City, State

Affiliation

Time

Men 40-44

7

Scott Weeks

44

Groton, NY

Syracuse Chargers TC

16:00

10

Derek Powers

41

Chittenango, NY

Syracuse Track Club

16:13

11

Mike Melfi

40

Clay, NY

Syracuse Track Club

16:17

15

Kevin Burke

43

Buffalo, NY

Checkers AC

16:39

17

Todd Halbig

40

Fayetteville, NY

Syracuse Track Club

16:51

24

Marcus Gage

44

Palmyra, NY

Roadkill Racing

20:47

Men 45-49

1

Mark Andrews

45

Rochester, NY

Yellowjacket Racing

15:39

10

Richard Cohen

45

Utica, NY

Syracuse Track Club

17:17

15

Paul Humphrey

49

Deerfield, NY

Syracuse Track Club

18:42

17

Javier Martinez

45

Baldwinsville, NY

Syracuse Track Club

19:29

18

Stephen Ruchlin

48

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

19:38

21

John McEachen

46

Fulton, NY

Syracuse Chargers TC

21:07

Men 50-54

5

Michael Kent

51

Conklin Forks, NY

Triple Cities Runners Club

16:23

12

Alan Evans

53

Beaver Dams, NY

Genesee Valley Harriers

17:18

14

Mike Nier

51

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

17:23

15

Dale Flanders

51

Allegany, NY

Genesee Valley Harriers

17:37

18

John Van Kerkhove

54

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

17:55

20

Theodor Schnaufer

52

Syracuse, NY

Genesee Valley Harriers

18:13

22

Venelin Tchamov

50

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

19:04

23

Dennis Delaney

52

Syracuse, NY

Syracuse Track Club

19:06

26

Dave Laris

54

Clay, NY

Syracuse Track Club

20:36

28

Russell Wood

50

Syracuse, NY

Syracuse Chargers TC

24:51

29

Danny Mann

51

Central Square, NY

Syracuse Chargers TC

25:04

Men 55-59

3

Casey Carlstrom

57

Ithaca, NY

Finger Lakes Runners Club

16:59

7

Joseph Mora, III

55

Fayetteville, NY

Genesee Valley Harriers

17:21

9

Charlie Andrews

59

Rochester, NY

 

17:31

11

Gary Radford

59

Cicero, NY

Genesee Valley Harriers

18:23

12

Neal Coffey

55

Cazenovia, NY

Syracuse Track Club

18:36

13

Timothy Riccardi

58

Marietta, NY

Syracuse Track Club

18:43

14

Robert Liebers

58

Lakewood, NY

 

19:08

16

Dennis Kinney

56

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

19:33

17

Don Hughes

59

Syracuse, NY

Syracuse Track Club

20:33

18

Jim Bright

58

Skaneateles, NY

Syracuse Track Club

21:04

22

Jeff Tuttle

58

Camillus, NY

Syracuse Chargers TC

23:28

Men 60-64

4

Brian Cummins

61

Cortland, NY

Syracuse Track Club

18:50

5

Mark Rybinski

61

Manlius, NY

Genesee Valley Harriers

18:58

12

Bill Beyerbach

61

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

20:01

17

John Austin

61

Syracuse, NY

Syracuse Track Club

20:46

19

Theodore Larison

64

Cortland, NY

Syracuse Track Club

21:23

20

Tim McMullen

63

Churchville, NY

Genesee Valley Harriers

21:37

21

James Davis

61

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

22:36

22

David Bowen

64

Port Byron, NY

Genesee Valley Harriers

22:54

25

Pat Piscitelli

61

Baldwinsville, NY

Syracuse Chargers TC

26:17

Men 65-69

7

Fred Miller

65

Liverpool, NY

Syracuse Track Club

20:35

8

Tony Gingello

69

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

20:51

9

William Clauss

65

Rochester, NY

Genesee Valley Harriers

20:53

13

Michael Reif, Sr.

67

Victor, NY

Genesee Valley Harriers

22:56

14

Jack Kasperski

65

Fairport, NY

Genesee Valley Harriers

22:56

15

Patrick Riccardi

66

Syracuse, NY

Syracuse Track Club

23:28

Men 70-74

3

Jim May

70

Williamson, NY

Genesee Valley Harriers

20:55

10

Jim Glinsky

70

Pittsford, NY

Genesee Valley Harriers

23:39

12

Liam Finnigan

70

Farmington, NY

Genesee Valley Harriers

23:50

Men 80-84

3

Sam Graceffo

80

Fayetteville, NY

Syracuse Chargers TC

35:49

4

Fritz Schlereth

83

Syracuse, NY

Syracuse Chargers TC

42:11

Men 85-89

1

David Rider

86

Brantingham, NY

Syracuse Chargers TC

35:43

3

Sheldon Kall

85

Manlius, NY

Syracuse Chargers TC

47:15

Men 90-94

1

Willis Moses

90

Vestal, NY

 

39:13


AGE GRADED RESULTS
WOMEN
-----------------------------------------------------------------------------
Place Name                     Age Residence          AgeGradedScore Time
-----------------------------------------------------------------------------
   19 Sascha Scott              41 Syracuse           NY   85.96     17:45   
   21 Heather Webster           42 Honeoye Falls      NY   85.00     18:04   
   26 Karyl Sargent             53 Lafayette          NY   83.80     20:23   
   29 Kathleen Hayden           50 Rochester          NY   81.73     20:13   
   40 Carol Bischoff            52 Rochester          NY   78.50     21:31   
   41 Wakenda Tyler             41 Rochester          NY   78.11     19:32   
   44 Sue Gardinier             74 Verona             NY   77.17     28:58   
   45 Patricia Vandersloot      50 Pittsford          NY   76.20     21:41   
   46 Colleen Magnussen         56 Geneseo            NY   76.14     23:13   
   50 Bonnie Lindblom           52 Rochester          NY   74.68     22:37   
   54 Luana Pesco Koplowitz     61 Plainville         NY   74.03     25:21   
   57 Caroline Bucci            43 Rochester          NY   73.41     21:04   
   58 Olga Huber                46 Macedon            NY   72.67     21:49   
   59 Marie White               56 Henrietta          NY   72.49     24:23   
   60 Mary Casey                70 Fayetteville       NY   72.21     29:14   
   61 Chary Griffin             67 Cazenovia          NY   71.15     28:29   
   65 Wende Cleary              55 Pittsford          NY   69.89     25:00   
   66 Carol Rider               74 Bridgeport         NY   68.39     32:41   
   67 Kathleen Wheeler          45 Camillus           NY   68.22     23:02   
   68 Rosemary Laquidari        72 Liverpool          NY   68.03     31:55   
   70 Mickey Piscitelli         59 Baldwinsville      NY   65.17     28:06   
   71 Edna Hyer                 82 South Wales        NY   64.58     39:37   
   73 Fran Rowe                 76 Niagara Falls      NY   64.15     35:54   
   74 Estelle Hahn              76 Jamesville         NY   64.15     35:54   
   76 Christa Maier             76 Williamsville      NY   62.05     37:07   
   82 Cindy Daly                58 Weedsport          NY   50.76     35:39   


MEN
-----------------------------------------------------------------------------
Place Name                     Age Residence          AgeGradedScore Time
-----------------------------------------------------------------------------   
    8 Casey Carlstrom           57 Ithaca             NY   91.75     16:59   
   14 Mark Andrews              45 Rochester          NY   90.81     15:39   
   15 Michael Kent              51 Conklin Forks      NY   90.73     16:23   
   16 Charlie Andrews           59 Rochester          NY   90.41     17:31   
   27 Joseph Mora, III          55 Fayetteville       NY   88.39     17:21   
   29 Scott Weeks               44 Groton             NY   88.17     16:00   
   37 Alan Evans                53 Beaver Dams        NY   87.27     17:18   
   46 Gary Radford              59 Cicero             NY   86.15     18:23   
   51 Mike Nier                 51 Rochester          NY   85.52     17:23   
   55 Brian Cummins             61 Cortland           NY   85.49     18:50   
   57 Derek Powers              41 Chittenango        NY   85.14     16:13   
   61 John Van Kerkhove         54 Rochester          NY   84.92     17:55   
   62 Mark Rybinski             61 Manlius            NY   84.89     18:58   
   64 Dale Flanders             51 Allegany           NY   84.38     17:37    
   66 Mike Melfi                40 Clay               NY   84.19     16:17   
   67 Kevin Burke               43 Buffalo            NY   84.12     16:39   
   69 Timothy Riccardi          58 Marietta           NY   83.93     18:43   
   71 Jim May                   70 Williamson         NY   83.51     20:55   
   75 Tony Gingello             69 Rochester          NY   82.86     20:51   
   79 Neal Coffey               55 Cazenovia          NY   82.45     18:36   
   83 Theodor Schnaufer         52 Syracuse           NY   82.23     18:13   
   84 Richard Cohen             45 Utica              NY   82.22     17:17   
   85 Robert Liebers            58 Lakewood           NY   82.10     19:08   
   90 Todd Halbig               40 Fayetteville       NY   81.36     16:51   
   92 Fred Miller               65 Liverpool          NY   80.91     20:35   
   94 Bill Beyerbach            61 Rochester          NY   80.44     20:01   
   98 William Clauss            65 Rochester          NY   79.75     20:53   
  101 Dennis Kinney             56 Rochester          NY   79.07     19:33   
  104 Dennis Delaney            52 Syracuse           NY   78.43     19:06   
  106 Paul Humphrey             49 Deerfield          NY   78.29     18:42   
  110 John Austin               61 Syracuse           NY   77.53     20:46   
  111 Venelin Tchamov           50 Rochester          NY   77.37     19:04   
  113 Theodore Larison          64 Cortland           NY   77.22     21:23   
  114 Don Hughes                59 Syracuse           NY   77.07     20:33   
  120 Tim McMullen              63 Churchville        NY   75.74     21:37   
  126 Jim Bright                58 Skaneateles        NY   74.57     21:04   
  127 Willis Moses              90 Vestal             NY   74.06     39:13   
  128 Stephen Ruchlin           48 Rochester          NY   74.01     19:38   
  129 Michael Reif              67 Victor             NY   73.89     22:56   
  130 Dave Laris                54 Clay               NY   73.86     20:36     
  132 Jim Glinsky               70 Pittsford          NY   73.86     23:39   
  134 Liam Finnigan             70 Farmington         NY   73.29     23:50   
  136 Javier Martinez           45 Baldwinsville      NY   72.94     19:29      
  138 Jack Kasperski            65 Fairport           NY   72.62     22:56   
  139 David Bowen               64 Port Byron         NY   72.11     22:54    
  141 Patrick Riccardi          66 Syracuse           NY   71.58     23:28   
  145 James Davis               61 Rochester          NY   71.24     22:36      
  149 David Rider               86 Brantingham        NY   69.08     35:43   
  155 Marcus Gage               44 Palmyra            NY   67.88     20:47   
  156 John McEachen             46 Fulton             NY   67.80     21:07   
  159 Jeff Tuttle               58 Camillus           NY   66.94     23:28   
  164 Pat Piscitelli            61 Baldwinsville      NY   61.26     26:17   
  165 Russell Wood              50 Syracuse           NY   59.37     24:51   
  166 Danny Mann                51 Central Square     NY   59.30     25:04   
  168 Sam Graceffo              80 Fayetteville       NY   57.88     35:49   
  172 Fritz Schlereth           83 Syracuse           NY   53.15     42:11   
  173 Sheldon Kall              85 Manlius            NY   50.47     47:15 

TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
WOMENS 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  3.   58:40 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  19:34)
==================================================
  1    18:04  Heather Webster       42 Honeoye Falls        NY 
  2    19:32  Wakenda Tyler         41 Rochester            NY 
  3    21:04  Caroline Bucci        43 Rochester            NY 
  4 (  21:49) Olga Huber            46 Macedon              NY 

  4. 1:01:10 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  20:24)
==================================================
  1    17:45  Sascha Scott          41 Syracuse             NY 
  2    20:23  Karyl Sargent         53 Lafayette            NY 
  3    23:02  Kathleen Wheeler      45 Camillus             NY 


----------------------------------------------------------------------------
WOMEN 50+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  5. 1:03:25 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  21:09)
==================================================
  1    20:13  Kathleen Hayden       50 Rochester            NY 
  2    21:31  Carol Bischoff        52 Rochester            NY 
  3    21:41  Patricia Vandersloot  50 Pittsford            NY 
  4 (  22:37) Bonnie Lindblom       52 Rochester            NY 
  5 (  23:13) Colleen Magnussen     56 Geneseo              NY 

  6. 1:21:56 SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB, INC.      (  27:19)
==================================================
  1    25:21  Luana Pesco Koplowitz 61 Plainville           NY 
  2    28:06  Mickey Piscitelli     59 Baldwinsville        NY 
  3    28:29  Chary Griffin         67 Cazenovia            NY 
  4 (  35:39) Cindy Daly            58 Weedsport            NY 


----------------------------------------------------------------------------
WOMEN 70+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:30:07 SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB, INC.      (  30:03)
==================================================
  1    28:58  Sue Gardinier         74 Verona               NY 
  2    29:14  Mary Casey            70 Fayetteville         NY 
  3    31:55  Rosemary Laquidari    72 Liverpool            NY 
  4 (  32:41) Carol Rider           74 Bridgeport           NY 
  5 (  35:54) Estelle Hahn          76 Jamesville           NY 

  2. 1:52:38 CHECKERS AC                             (  37:33)
==================================================
  1    35:54  Fran Rowe             76 Niagara Falls        NY 
  2    37:07  Christa Maier         76 Williamsville        NY 
  3    39:37  Edna Hyer             82 South Wales          NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  3.   49:21 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  16:27)
==================================================
  1    16:13  Derek Powers          41 Chittenango          NY 
  2    16:17  Mike Melfi            40 Clay                 NY 
  3    16:51  Todd Halbig           40 Fayetteville         NY 
  4 (  17:17) Richard Cohen         45 Utica                NY 
  5 (  18:42) Paul Humphrey         49 Deerfield            NY 

  6. 1:00:35 SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB, INC.      (  20:12)
==================================================
  1    16:00  Scott Weeks           44 Groton               NY 
  2    21:07  John McEachen         46 Fulton               NY 
  3    23:28  Jeff Tuttle           58 Camillus             NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN 50+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  5.   52:02 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  17:21)
==================================================
  1    17:18  Alan Evans            53 Beaver Dams          NY 
  2    17:21  Joseph Mora, III      55 Fayetteville         NY 
  3    17:23  Mike Nier             51 Rochester            NY 
  4 (  17:37) Dale Flanders         51 Allegany             NY 
  5 (  17:55) John Van Kerkhove     54 Rochester            NY 

  6.   55:40 GENESEE VALLEY HARRIERS-B               (  18:34)
==================================================
  1    18:13  Theodor Schnaufer     52 Syracuse             NY 
  2    18:23  Gary Radford          59 Cicero               NY 
  3    19:04  Venelin Tchamov       50 Rochester            NY 
  4 (  19:33) Dennis Kinney         56 Rochester            NY 

  7.   56:25 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  18:49)
==================================================
  1    18:36  Neal Coffey           55 Cazenovia            NY 
  2    18:43  Timothy Riccardi      58 Marietta             NY 
  3    19:06  Dennis Delaney        52 Syracuse             NY 
  4 (  20:36) Dave Laris            54 Clay                 NY 
  5 (  21:04) Jim Bright            58 Skaneateles          NY 


  9. 1:16:12 SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB, INC.      (  25:24)
==================================================
  1    24:51  Russell Wood          50 Syracuse             NY 
  2    25:04  Danny Mann            51 Central Square       NY 
  3    26:17  Pat Piscitelli        61 Baldwinsville        NY 

----------------------------------------------------------------------------
MEN 60+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  4.   59:50 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  19:57)
==================================================
  1    18:58  Mark Rybinski         61 Manlius              NY 
  2    20:01  Bill Beyerbach        61 Rochester            NY 
  3    20:51  Tony Gingello         69 Rochester            NY 
  4 (  21:37) Tim McMullen          63 Churchville          NY 
  5 (  22:36) James Davis           61 Rochester            NY 

  5. 1:00:11 SYRACUSE TRACK CLUB                     (  20:04)
==================================================
  1    18:50  Brian Cummins         61 Cortland             NY 
  2    20:35  Fred Miller           65 Liverpool            NY 
  3    20:46  John Austin           61 Syracuse             NY 
  4 (  21:23) Theodore Larison      64 Cortland             NY 

  8. 1:06:43 GENESEE VALLEY HARRIERS-B               (  22:15)
==================================================
  1    20:53  William Clauss        65 Rochester            NY 
  2    22:54  David Bowen           64 Port Byron           NY 
  3    22:56  Michael Reif          67 Victor               NY 
  4 (  22:56) Jack Kasperski        65 Fairport             NY 

----------------------------------------------------------------------------
MEN 70+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:08:24 GENESEE VALLEY HARRIERS                 (  22:48)
==================================================
  1    20:55  Jim May               70 Williamson           NY 
  2    23:39  Jim Glinsky           70 Pittsford            NY 
  3    23:50  Liam Finnigan         70 Farmington           NY 

----------------------------------------------------------------------------
MEN 80+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 1:53:43 SYRACUSE CHARGERS TRACK CLUB, INC.      (  37:55)
==================================================
  1    35:43  David Rider           86 Brantingham          NY 
  2    35:49  Sam Graceffo          80 Fayetteville         NY 
  3    42:11  Fritz Schlereth       83 Syracuse             NY 
  4 (  47:15) Sheldon Kall          85 Manlius              NY