USATF.tv
Coach's Eye

Event Listing

Event Logo 2017 USATF Hershey National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 24, 2017 - Sunday, July 30, 2017
Rock Chalk Park, University of Kansas
Lawrence, KS




entries & results        meet website 
      

RESULTS           complete championship results

Place / Day

Name

Event

Division

Club

Performance

1

Lanae-Tava Thomas

Long Jump

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

6.68m (21-11)

national record

1

Lanae-Tava Thomas

100m

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

11.97

1

Mya Muse

Hammer 

17-18 girls

Triple Cities RC

49.01m (160-9)

2

Rhoan Kaulder II

100m

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

13.17

2

Indya Richards

100m hurdles

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

14.49

2

Vanessa Watson

400m hurdls.

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

1:00.81

2

Monique Hardy

Hammer 

15-16 girls

Unattached

47.67m (156-4)

4

Rhoan Kaulder II

200m

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

26.73

5

Matthew Auble

Javelin

11-12 boys

Unattached

35.37m (116-0)

5

Kyle Rollins

Decathlon

17-18 boys

Unattached

6257 pts.

7

Ryan Mitchell

2000m steeplechase

15-16 boys

Unattached

6:35.81

7

Maximilian Mancabelli

Javelin

7-8 boys

Mac's Track

21.30m (69-10)

10

Rhoan Kaulder II

400m

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

1:03.06

10

Vanessa Watson

400m

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

56.29

10

Rachael Ward

Pole Vault

15-16 girls

Unattached

3.40m (11-1¾)

12

Kegan Mancabelli

Pole Vault

13-14 boys

Mac's Track

3.25m 10-8)

13

Madison Offhaus

Hammer 

17-18 girls

Unattached

40.85m (134-0)

13

Meredith McGee

Hammer 

15-16 girls

Unattached

35.75m (117-3)

15

Kendall Mariacher

100m hurdles

13-14 boys

W. Seneca Blue Athleti

14.35

15

Mikkahya Musa

High Jump

11-12 girls 

Triple Cities RC

1.20m (3-11¼)

16

Matthew Auble

Shot Put

11-12 boys

Unattached

10.77m (35-4)

17

Desilets Dubois

1500m race walk

11-12 girls 

Rochester Run. Rebels

9:26.37

18

Indya Richards

Triple Jump

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

11.25m (36-11) +

19

Kristan Ross

400m

15-16 girls

God's Speed TT

58.02

20

Sonya Krezmien

3000m

15-16 girls

Unattached

11:44.83 

22

Nia Stevens

200m

15-16 girls

Unattached

25.37 +

22

Rochester Run. Rebels

400m Relay

17-18 boys

Rochester Run. Rebels

43.27

24

Deborah Borysewicz

100m

11-12 girls 

Unattached

13.37

24

Maximilian Mancabelli

800m

7-8 boys

Mac's Track

2:58.91

25

Myles Calhoun

100m

17-18 boys

Maximum Velocity TFC

10.76

26

Robertino Mancabelli

400m hurdls.

15-16 boys

Mac's Track

1:00.25

26

Kegan Mancabelli

Triple Jump

13-14 boys

Mac's Track

11.11m (36’-5½)

26

Madison Offhaus

Shot Put

17-18 girls

Unattached

11.56m (37-11¼)

27

Keshawn Jones

800m

17-18 boys

Rochester Run. Rebels

2:02.49

27

Anaya Dees

Long Jump

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

5.14m (16’-10½)

28

Kristan Ross

200m

15-16 girls

God's Speed TT

25.91

28

Nia Stevens

400m

15-16 girls

Unattached

58.98

29

Madison Offhaus

Discus

17-18 girls

Unattached

36.04m (118-3)

29

Sean Smith

Discus

13-14 boys

Titan Ridge Runners

37.34m (122- 6)

30

Kristan Ross

100m

15-16 girls

God's Speed TT

12.40

30

Travasia Singletary

Long Jump

17-18 girls

Rochester Run. Rebels

5.07m (16-7¾)

30

Isaiah Cintron

Javelin

9-10 boys

Triple Cities RC

23.99m (78-8)

32

Isabel Zuber

Triple Jump

13-14 girls

Unattached

9.59m (31-5¾)

33

Isabel Zuber

Long Jump

13-14 girls

Unattached

4.77m (15-7¾)

33

Olivia Muse

High Jump

13-14 girls

Triple Cities RC

1.45m (4-9)

34

Isaiah Cintron

High Jump

9-10 boys

Triple Cities RC

1.10m (3-7¼)

33

Kegan Mancabelli

Long Jump

13-14 boys

Mac's Track

5.22m (17-1½)

34

Michael Wolfgang

110m hurdls.

15-16 boys

Unattached

16.03

35

Travasia Singletary

100m

17-18 girls

Rochester Run. Rebels

12.34 

35

Travasia Singletary

Triple Jump

17-18 girls

Rochester Run. Rebels

10.75m (35-3¼)

36

Michael Wolfgang

400m hurdls.

15-16 boys

Unattached

1:02.48

36

Samantha Payne

400m

11-12 girls 

W. Seneca Blue Athlet

1:06.65

37

Nia Stevens

100m

15-16 girls

Unattached

12.40 +

37

Travasia Singletary

200m

17-18 girls

Rochester Run. Rebels

25.75 

37

Joseph Pizzi

200m

15-16 boys

Maximum Velocity TFC

23.08

38

Rochester Run. Rebels

1600m Relay

17-18 boys

Rochester Run. Rebels

4:47.34

39

Annabella Cintron

Shot Put

7-8 girls 

Triple Cities RC

3.17m (10-4¾)

39

Sean Smith

Shot Put

13-14 boys

Titan Ridge Runners

10.87m (35-8)

42

Miles James

400m

17-18 boys

Rochester Run. Rebels

50.56

44

Joseph Pizzi

100m

15-16 boys

Maximum Velocity TFC

11.29

45

Nevaeh Parker

200m

13-14 girls

Just Blaze TC

28.10 

47

Chris Allen

100m

15-16 boys

Maximum Velocity TFC

11.32 +

47

Nile Colson

Long Jump

15-16 boys

Rochester Run. Rebels

5.54m (18-2¼)

48

Justin Robinson

Triple Jump

17-18 boys

Maximum Velocity TFC

12.35m (40-6¼)

49

Chris Allen

200m

15-16 boys

Maximum Velocity TFC

23.55

49

Nevaeh Parker

100m

13-14 girls

Just Blaze TC

13.39 +

49

Nile Colson

400m

15-16 boys

Rochester Run. Rebels

53.37

54

Hector Santiago

800m

17-18 boys

Maximum Velocity TFC

2:20.03

54

Tristan Pratt

100m

11-12 boys

Just Blaze TC

13.55 +

55

Derrick Rogers II

Long Jump

17-18 boys

Rochester Run. Rebels

5.93m (19-5½)

61

Jasmine Smith

100m

15-16 girls

Rochester Run. Rebels

12.89 +

61

Jasmine Smith

200m

15-16 girls

Rochester Run. Rebels

28.16 

NM

Michael Warren Jr

High Jump

17-18 boys

Maximum Velocity TFC

-

NM

Zachariah Chazen

Pole Vault

17-18 boys

Unattached

-

NM

Andrew Reichert

Pole Vault

17-18 boys

Unattached

-

NM

Jalen Smith

Triple Jump

17-18 boys

Rochester Run. Rebels

-

Q

Deborah Borysewicz

100m - 1st rd.

11-12 girls 

Unattached

13.26 +

Q

Lanae-Tava Thomas

100m - 1st rd.

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

11.57 +

Q

Rhoan Kaulder II

100m - 1st rd.

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

12.86

Q

Lanae-Tava Thomas

100m - semi

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

11.62

Q

Rhoan Kaulder II

100m - semi

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

12.94

Q

Nia Stevens

200m - 1st rd.

15-16 girls

Unattached

25.64 

Q

Rhoan Kaulder II

200m - 1st rd.

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

27.54

Q

Rhoan Kaulder II

200m - semi

9-10 boys

Maximum Velocity TFC

26.88 +

Q

Indya Richards

100m hurdls. - 1st. rd.

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

14.61

Q

Kendall Mariacher

100m hurdls. - 1st. rd.

13-14 boys

W. Seneca Blue Athleti

14.33 +

Q

Indya Richards

100m hurdls. - semi

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

14.63

Q

Vanessa Watson

200m hurdls. - 1st rd.

15-16 girls

Maximum Velocity TFC

1:03.80

+ = wind aided   |   Q = qualified to next round   |   DQ = Disqualified   |   NM = No Mark