USATF.tv
NationWide

RESULTS:  2017 USATF NIAGARA JUNIOR OLYMPIC CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

8 & Under Girls 2 km	
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Wagner, Abigail           11 Southern Tie          10:46  
  2 Peterson, Melanie         10 Team Prefo            13:53  
 

8 & Under Boys 2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Ketchum, Colten           09 Team Prefo             8:32  
  2 Ringwood, Sean            09 Auburn Y Pul           8:59  
  3 Flaitz, Tucker            09 Southern Tie           9:07  
  4 Varga, Jacob              09 Auburn Y Pul           9:10  
  5 Lovell, James             10 Southern Tie          10:18  

 
9-10 Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Staley, Catherine         07 04-Unattache          12:42  
  2 Lowe, Anna                07 Team Prefo            13:43  
  3 Brady, Kyleen             08 Auburn Y Pul          14:14  
  4 Peet, Christina           08 Southern Tie          14:37  
  5 DeFilippo, Corinne        07 Southern Tie          14:38  
  6 Warmington, Brianna       07 West Seneca           14:40  
  6 Lowe, Sibby               07 Team Prefo            14:40  
  8 Aguglia, Grace            07 West Seneca           14:43  
  9 Stroman, Charlee          07 Southern Tie          14:48  
 10 Ecker, Jayden             08 West Seneca           15:02  
 11 Wood, Elsa                08 Southern Tie          15:44  
 12 Ringwood, Abigail         07 Auburn Y Pul          16:08  
 13 Oakes, Tabitha            07 Southern Tie          19:34  
 

9-10 Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Mahoney, Jaxyn            07 Southern Tie          12:06  
  2 Smith, Liam               07 Southern Tie          12:37  
  3 Gasper, Owen              07 Auburn Y Pul          12:47  
  4 Clark, Brayson            08 Southern Tie          13:20  
  5 Ector, Augustus           08 Southern Tie          13:43  
  6 Homa, Gregory             07 Team Prefo            13:58  
  7 Santos, Jude              08 Southern Tie          14:08  
  8 Maher, Ryan               07 Auburn Y Pul          14:44  
  9 Collins III, Frederick    08 Team Prefo            15:47  
 

11-12 Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Spaker, Alia              05 04-Unattache          11:32  
  2 Baroody, Elizabeth        06 Auburn Y Pul          12:08  
  3 Skowvron, Faith           05 04-Unattache          12:23  
  4 Barlette, Noel            05 West Seneca           12:51  
  5 Rogers, Catherine         06 Titan Ridge           13:17  
  6 Collins, Cassandra        05 Team Prefo            13:35  
  7 Kerwan, Ayla              05 Southern Tie          13:41  
  8 Lyons, Sarah              05 04-Unattache         J13:41  
  9 Bedford, Ainsley          05 Titan Ridge           13:46  
 10 Dubois, Desilets          06 Rochester Ru          14:01  
 11 Oakes, Samantha           05 Southern Tie          14:09  
 12 Gasper, Mary              05 Auburn Y Pul          14:45  
 13 Farrell, Taylor           06 Team Prefo            15:22  
 14 Grinnell, Ella            06 Team Prefo            15:24  
 15 France, Gabrielle         06 Auburn Y Pul          15:55  
 16 May, Katie                06 Team Prefo            16:36  

 
11-12 Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Baroody, Miles            06 Auburn Y Pul          11:27  
  2 Riley, Levi               05 04-Unattache          11:29  
  3 Brady, Keegan             06 Auburn Y Pul          11:40  
  4 Lacey, Evan               05 Titan Ridge           11:50  
  5 Klehr, Jackson            05 Titan Ridge           12:09  
  6 DeWitte, Boston           06 Titan Ridge           12:51  
  7 Czyz, Jerry               05 Auburn Y Pul          13:00  
  8 Baird, Andrew             05 Titan Ridge           13:23  
  9 Bonsignore, Nicholas      06 Southern Tie          13:30  
 10 Benzoni, Peter            06 Titan Ridge           13:35  
 11 Homa, Marcus              05 Team Prefo            13:37  
 12 Vitale, Mason             06 Auburn Y Pul          13:48  
 13 Miklos, Ryan              05 Titan Ridge           13:50  
 14 Peterson III, Phillip     06 Auburn Y Pul          14:36  
 15 Coleman, Noah             06 Auburn Y Pul          14:40  
 16 Dalton, Simon             06 Titan Ridge           14:42  
 17 Duffy, Connor             05 Auburn Y Pul          15:59  
 18 Ripley, Owen              06 Southern Tie          16:30  
 19 Groff, Bodey              06 Titan Ridge           16:38  
 

13-14 Girls 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Ketchum, Faithe           04 Team Prefo            15:42  
  2 Urban, Brianna            03 Team Prefo            16:58  
  3 Cowley, Alexandra         03 04-Unattache          17:48  
  4 Hluck, Julia              04 Team Prefo            18:36  
  5 Varga, Ella               04 Auburn Y Pul          19:43  
  6 Stewart, Emily            04 Titan Ridge           20:07  
  7 Naylor, Alexandria        03 04-Unattache          20:11  
  8 Grinnell, Olivia          04 Team Prefo            20:53  
 

13-14 Boys 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Vasile, James             03 Auburn Y Pul          14:54  
  2 Baroody, Oliver           04 Auburn Y Pul          15:23  
  3 Doris-eaton, Hafte        03 Rochester Ru          15:32  
  4 Cosgrove, Finnian         03 04-Unattache          15:36  
  5 Belanger, Caleb           04 Southern Tie          16:06  
  6 Gregorski, Jack           03 Team Prefo            16:29  
  7 May, Isaac                03 Team Prefo            16:30  
  8 Beres, Joshua             04 Southern Tie          16:36  
  9 DeLeone, Gino             03 04-Unattache          16:37  
 10 Bainbridge, William       04 Titan Ridge           16:56  
 11 Bryant, Jacob             03 Auburn Y Pul          17:13  
 12 Gasper, Connor            03 Auburn Y Pul          17:17  
 13 Santos, Gabriel           04 Southern Tie          17:27  
 14 Russell, William          04 Team Prefo            18:14  
 15 Fennessy, Matthew         04 Auburn Y Pul          21:13  
 16 Webb, Nathan              03 Team Prefo            23:30  
 

15-18 Girls 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Cronin, Hayley            00 04-Unattache          21:05  
  2 Hallinan, Katherine       00 04-Unattache          24:25  
  3 Oplinger, Kristen         00 04-Unattache          25:15  
  4 Moretti, Anna             00 04-Unattache          25:34  
  5 Diehr, Amanda             99 04-Unattache          26:24  
 

15-18 Boys 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time
=======================================================================
  1 Bauco, Justin             99 04-Unattache          18:21  
  2 Vassallo, Frank           99 04-Unattache          18:31  
  3 Tripeny, Nico             00 04-Unattache          18:56  
  4 Ryan, JT                  01 04-Unattache          18:58  
  5 Herlan, Scott             02 04-Unattache          19:48  
  6 Connolly, Matthew         99 04-Unattache          19:58  
  7 Jackson, Jayden           02 Southern Tie          22:14  
  8 Cecce, Logan              02 Southern Tie          24:35