USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Hershey National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 23, 2018 - Sunday, July 29, 2018
North Carolina A&T University
Greensboro, NC




NIAGARA RESULTS SCOREBOARD

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

1

Rhoan Kaulder II

9-10 boys

200m

Maximum Velocity TFC

25.64

national record

1

Rhoan Kaulder II

9-10 boys

100m

Maximum Velocity TFC

12.55

1

Vanessa Watson

17-18 girls

400m Hurdles

Maximum Velocity TFC

1:00.03

1

Monique Hardy

17-18 girls

Hammer Throw

Unattached

51.57m

2

Jada Kenner

11-12 girls

100m

Just Blaze

12.38

3

Anaya Dees

15-16 girls

Triple Jump

Maximum Velocity TFC

11.62m

4

Desilets Dubois

11-12 girls

1500m Race Walk

Unattached

8:07.38

4

Jada Kenner

11-12 girls

200m

Just Blaze

25.04

5

Ryan Mitchell

17-18 boys

2000m Steeplechase

Unattached

6:22.01

5

Sean Smith

15-16 boys

Hammer Throw

Ridge Runners TXC

44.34m

6

Corrin Sacilowski

17-18 girls

3000m Race Walk

Unattached

16:48.27

9

Ryan Mitchell

17-18 boys

3000m

Unattached

9:14.37

11

Isabelle Beach

17-18 girls

3000m Race Walk

Just Blaze

20:43.15

11

William Gross IV

17-18 boys

Hammer Throw

Unattached

52.68m

11

Charlize Slusser

15-16 girls

High Jump

Southern Tier SOAR

1.60m

12

Jada Kenner

11-12 girls

400m

Just Blaze

1:00.33

12

Michael Wolfgang

15-16 boys

400m Hurdles

Unattached

57.38

15

Anaya Dees

15-16 girls

100m Hurdles

Maximum Velocity TFC

14.83

15

Indya Richards

17-18 girls

100m Hurdles

Maximum Velocity TFC

14.26

16

Michael Wolfgang

15-16 boys

High Jump

Unattached

1.75m

16

Anaya Dees

15-16 girls

Long Jump

Maximum Velocity TFC

5.30m

17

Emily Tait

15-16 girls

Long Jump

Just Blaze

5.25m

17

Joshua McCleary

17-18 boys

Long Jump

Maximum Velocity TFC

6.83m

18

Dagon Bryant

17-18 boys

2000m Steeplechase

Chautauqua Striders

6:52.88

20

Michael Wolfgang

15-16 boys

110m Hurdles

Unattached

15.30

20

Meredith McGee

17-18 girls

Hammer Throw

Unattached

37.80m

21

Emily Tait

15-16 girls

Triple Jump

Just Blaze

10.87m

21

William Gross IV

17-18 boys

Discus Throw

Unattached

41.91m

27

Dagon Bryant

17-18 boys

3000m

Chautauqua Striders

9:53.00

27

Jalen Smith

17-18 boys

Triple Jump

Rochester Rebels

12.98m

28

Abigail Wagner

7-8 girls

800m

Southern Tier SOAR

3:11.40

28

Lily Hall

13-14 girls

Triple Jump

Maximum Velocity TFC

9.78m

28

Sean Smith

15-16 boys

Discus Throw

Ridge Runners TXC

37.94m

29

Anton Graham

13-14 boys

Long Jump

Chautauqua Striders

5.19m

31

Amaree West

9-10 boys

100m

Just Blaze

13.81

31

Jalen Smith

17-18 boys

Long Jump

Rochester Rebels

6.53m

31

Sean Smith

15-16 boys

Shot Put

Ridge Runners TXC

11.66m

33

Joshua McCleary

17-18 boys

100m - semi

Maximum Velocity TFC

10.98

34

Nevaeh Parker

13-14 girls

400m

Just Blaze

1:01.56

37

Meredith McGee

17-18 girls

Discus Throw

Unattached

28.87m

40

Jayda Singleton

17-18 girls

Triple Jump

Unattached

10.98m

41

Nevaeh Parker

13-14 girls

200m

Just Blaze

26.84

43

Jayda Singleton

17-18 girls

Long Jump

Unattached

4.80m

45

Meredith McGee

17-18 girls

Shot Put

Unattached

9.17m

47

Charlize Slusser

15-16 girls

Long Jump

Southern Tier SOAR

4.67m

48

Ay'rianna Moore

11-12 girls

400m

Elite Flyers

1:05.77

48

Indya Richards

17-18 girls

Triple Jump

Maximum Velocity TFC

10.71m

52

Jayda Singleton

17-18 girls

100m - semi

Unattached

12.89

NM

William Gross IV

17-18 boys

Shot Put

Unattached

-

Q

Rhoan Kaulder II

9-10 boys

200m - semi

Maximum Velocity TFC

25.69

Q

Rhoan Kaulder II

9-10 boys

200m - 1st rd.

Maximum Velocity TFC

26.21

Q

Jada Kenner

11-12 girls

200m - semi

Just Blaze

25.44

Q

Jada Kenner

11-12 girls

200m - 1st rd.

Just Blaze

25.71

Q

Indya Richards

17-18 girls

100m Hurdles - 1st rd.

Maximum Velocity TFC

14.39

Q

Vanessa Watson

17-18 girls

400m Hurdles - 1st rd.

Maximum Velocity TFC

1:01.89