USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Masters Indoor Championships
Friday, March 16, 2018 - Sunday, March 18, 2018
Wayne K. Curry Prince George's Sports and Learning Complex
Landover, MD





NIAGARA RESULTS                          complete championship results

Place

Name

City, St. / Club

Division

Event

Performance

by place          

1

Ben James

Honeoye Falls, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

400m

1:00.09

1

Edward Cox

Binghamton, NY / Syracuse Chargers TC.

M90-94

60m

11.73

1

Edward Cox

Binghamton, NY / Syracuse Chargers TC.

M90-94

200m

43.83

1

Sascha Scott

Syracuse, NY / Syracuse TC

W40-44

800m

2:17.72

1

Sascha Scott

Syracuse, NY / Syracuse TC

W40-44

1500m

4:37.95

1

Tim McMullen

Churchville, NY / Genesee Valley Harr

M65-69

1500m

5:27.02

3

Caroline Bucci

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

W45-49

3000m

12:14.72

5

David Bowen

Port Byron, NY / Genesee Valley Harr

M65-69

800m

2:47.74

5

Mark Rybinski

Manlius, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

3000m

11:20.35

5

Reggie Henderson

Rochester, NY

M55-59

Pole Vault

3.35m / 10-11¾

5

Tim Rieth

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M40-44

1500m

4:29.97

6

Andrew Bucci

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M45-49

3000m

10:22.78

6

Steven Kopp

Lansing, VA

M60-64

High Jump

1.30m / 4-3¼

7

Samuel Gray

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

200m

28.62

8

Mark Rybinski

Manlius, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

1500m

5:15.30

8

Patrick Skinner

Conklin, NY

M35-39

60m

7.55

8

Willie Price

Niagara Falls, NY

M55-59

Long Jump

4.12m / 13-6¼

9

Andrew Bucci

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M45-49

1500m

4:55.66

9

Patrick Skinner

Conklin, NY

M35-39

200m

25.30

11

Anthony Baker

Honeoye Falls, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

400m

1:11.99

Q

Patrick Skinner

Conklin, NY

M35-39

60m - 1st rd.

7.56

by last name          

11

Anthony Baker

Honeoye Falls, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

400m

1:11.99

5

David Bowen

Port Byron, NY / Genesee Valley Harr

M65-69

800m

2:47.74

6

Andrew Bucci

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M45-49

3000m

10:22.78

9

Andrew Bucci

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M45-49

1500m

4:55.66

3

Caroline Bucci

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

W45-49

3000m

12:14.72

1

Edward Cox

Binghamton, NY / Syracuse Chargers TC.

M90-94

200m

43.83

1

Edward Cox

Binghamton, NY / Syracuse Chargers TC.

M90-94

60m

11.73 

7

Samuel Gray

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

200m

28.62

5

Reggie Henderson

Rochester, NY

M55-59

Pole Vault

3.35m / 10-11¾

1

Ben James

Honeoye Falls, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

400m

1:00.09

6

Steven Kopp

Lansing, VA

M60-64

High Jump

1.30m / 4-3¼

1

Tim McMullen

Churchville, NY / Genesee Valley Harr

M65-69

1500m

5:27.02

8

Willie Price

Niagara Falls, NY

M55-59

Long Jump

4.12m / 13-6¼

5

Tim Rieth

Rochester, NY / Genesee Valley Harr

M40-44

1500m

4:29.97

5

Mark Rybinski

Manlius, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

3000m

11:20.35

8

Mark Rybinski

Manlius, NY / Genesee Valley Harr

M60-64

1500m

5:15.30

1

Sascha Scott

Syracuse, NY / Syracuse TC

W40-44

1500m

4:37.95

1

Sascha Scott

Syracuse, NY / Syracuse TC

W40-44

800m

2:17.72

8

Patrick Skinner

Conklin, NY

M35-39

60m

7.55

9

Patrick Skinner

Conklin, NY

M35-39

200m

25.30

Q

Patrick Skinner

Conklin, NY

M35-39

60m - 1st rd.

7.56