USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Niagara Open & Masters 10 km Championships
Sunday, May 20, 2018 - Sunday, May 20, 2018
Highland Park
Rochester, NY
Late Entry Deadline: 5/16/2018 11:59:00 PM


results              entry info            prize money     |      History:   2017   2016  

RESULTS

OPEN WOMEN
--------------------------------------------------------------------------------
       PLACE NAME                 AGE S   TIME   PACE  RESIDENCE      ST
-----------------------------------------------------------------------------
	   1 Laurel Leone          33 F   35:51  5:47  Minoa          NY
	   2 Kathryn Potter        29 F   36:17  5:51  Honeoye Falls  NY 
           3 Melissa Johnson-White 37 F   36:39  5:54  Fairport       NY 
           4 Mackenzie Donahue     22 F   37:00  5:58  East Aurora    NY 
	   5 Georgia Tuttle        22 F   39:13  6:19  Rochester      NY 
	   6 Danae Polsin          26 F   39:46  6:24  Baldwinsville  NY 
           7 Rachel Pinney         27 F   39:52  6:25  Rochester      NY 
           8 Heidi Read            27 F   40:00  6:27  East Syracuse  NY 
           9 Donna Langerfeld      31 F   40:16  6:29  Port Byron     NY 
          10 Karen Blodgett        41 F   40:50  6:35  Fairport       NY 
          11 Leila Mantilla        23 F   41:10  6:38  Penfield       NY 
          12 Beth Deciantis        56 F   44:13  7:07  Rochester      NY 
          13 Tracey Vannatta       50 F   44:53  7:14  Baldwinsville  NY 
          14 Ann Ball              34 F   45:00  7:15  Wellsville     NY 
          15 Josie Cancilla-Spad.  46 F   45:14  7:17  Rochester      NY 
          16 Carolynne Pouliot     35 F   46:03  7:25  Rochester      NY 
          17 Michelle Hays         47 F   47:37  7:40  Penfield       NY 
          18 Colleen Magnussen     58 F   49:33  7:59  Buffalo        NY
          19 Carol Dodge           61 F   53:50  8:40  Elbridge       NY 
          20 Davida Graham         49 F   55:24  8:55  East Rochester NY 
          21 Marie Davis           47 F   55:47  8:59  Mumford        NY 

OPEN MEN
--------------------------------------------------------------------------------
       PLACE NAME                 AGE S   TIME   PACE  RESIDENCE      ST
-----------------------------------------------------------------------------
           1 Matthew Herbert       24 M   31:01  5:00  Springwater    NY 
           2 Chad Maloy            25 M   31:19  5:03  Buffalo        NY 
           3 Omar Boulama          24 M   31:38  5:06  Rochester      NY 
           4 Tyler Eustance        25 M   32:18  5:12  Binghamton     NY 
           5 Brennan Root          22 M   32:32  5:15  Rush           NY 
           6 Mark Andrews          47 M   33:06  5:20  Rochester      NY 
           7 Ridge Robinson        29 M   33:15  5:21  Buffalo        NY 
           8 William Hoyne         35 M   33:19  5:22  Clay           NY 
           9 Chris Muldoon         34 M   33:24  5:23  Amherst        NY 
          10 Greg Selke            28 M   33:36  5:25  North Chili    NY 
          11 Jesse Jones           25 M   33:44  5:26  Brockport      NY 
          12 Mark Streb            28 M   33:56  5:28  Rochester      NY 
          13 Robert Cooper         23 M   34:00  5:29  Macedon        NY 
          14 Chip Ohara            37 M   34:01  5:29  Auburn         NY 
          15 Derrick Jones         46 M   34:16  5:31  Henrietta      NY 
          16 Jean-Paul Scott       23 M   34:34  5:34  Rochester      NY 
          17 Nicholas Orlowski     24 M   34:58  5:38  Lancaster      NY 
          18 Brett Smith           28 M   35:07  5:40  Webster        NY 
          19 Jason McElwain        29 M   36:13  5:50  Rochester      NY 
          20 Josh Harter           43 M   37:14  6:00  Avon           NY 
          21 Andrew Bucci          45 M   37:25  6:02  Rochester      NY 
          22 Mike Nier             53 M   37:38  6:04  Rochester      NY 
          23 Joel Nowatchik        40 M   38:21  6:11  Lockport       NY 
          24 Thomas Regan          44 M   38:32  6:13  Rochester      NY 
          25 Daniel Stark          32 M   38:38  6:13  Rochester      NY 
          26 Marcus Gage           46 M   38:53  6:16  Palmyra        NY 
          27 Paul Noe              58 M   39:29  6:22  East Amherst   NY 
          28 Kraig Connor          29 M   39:45  6:24  Rochester      NY 
          29 Stephen Ruchlin       49 M   40:03  6:27  Rochester      NY 
          30 Charlie Andrews       60 M   40:23  6:30  Rochester      NY 
          31 Mark Rybinski         63 M   42:04  6:47  Manlius        NY 
          32 Kevin Clinefelter     62 M   42:21  6:49  Rochester      NY 
          33 Keith Scott           55 M   45:10  7:16  Leroy          NY          
          34 Thomas Zahavi         48 M   45:43  7:22  Rochester      NY 
          35 Robert Slebodnik      62 M   45:45  7:22  Pittsford      NY 
          36 Jim May               72 M   45:56  7:24  Williamson     NY      
          37 Tony Gingello         71 M   47:25  7:38  Rochester      NY          
          38 Keith Yeates          70 M   48:14  7:46  Pittsford      NY            
          39 Jim Glinsky           71 M   50:24  8:07  Pittsford      NY 
          40 Dale Gerew            59 M   52:05  8:23  Victor         NY 
          41 Jack Kasperski        67 M   52:45  8:30  Fairport       NY 
          

AGE GRADED RESULTS
--------------------------------------------------------------------------------
                                           AGE 
       PLACE NAME                 AGE S   GRADE     TIME  RESIDENCE      ST
--------------------------------------------------------------------------------
           1 Mark Andrews          47 M   88.53    33:06  Rochester      NY 
           2 Derrick Jones         46 M   84.82    34:16  Henrietta      NY 
           3 Beth Deciantis        56 F   83.46    44:13  Rochester      NY 
           4 Mike Nier             53 M   81.89    37:38  Rochester      NY 
           5 Paul Noe              58 M   81.57    39:29  East Amherst   NY 
           6 Charlie Andrews       60 M   81.22    40:23  Rochester      NY 
           7 Jim May               72 M   80.66    45:56  Williamson     NY 
           8 Mark Rybinski         63 M   80.18    42:04  Manlius        NY 
           9 Kevin Clinefelter     62 M   78.91    42:21  Rochester      NY 
          10 Tony Gingello         71 M   77.13    47:25  Rochester      NY 
          11 Andrew Bucci          45 M   77.05    37:25  Rochester      NY 
          12 Karen Blodgett        41 F   76.96    40:50  Fairport       NY 
          13 Colleen Magnussen     58 F   76.43    49:33  Buffalo        NY 
          14 Tracey Vannatta       50 F   76.36    44:53  Baldwinsville  NY 
          15 Josh Harter           43 M   76.20    37:14  Avon           NY 
          16 Keith Yeates          70 M   74.94    48:14  Pittsford      NY 
          17 Marcus Gage           46 M   74.75    38:53  Palmyra        NY 
          18 Stephen Ruchlin       49 M   74.39    40:03  Rochester      NY 
          19 Thomas Regan          44 M   74.22    38:32  Rochester      NY 
          20 Carol Dodge           61 F   73.22    53:50  Elbridge       NY 
          21 Robert Slebodnik      62 M   73.04    45:45  Pittsford      NY 
          22 Jim Glinsky           71 M   72.57    50:24  Pittsford      NY 
          23 Josie Cancilla-Spada. 46 F   72.43    45:14  Rochester      NY 
          24 Joel Nowatchik        40 M   72.27    38:21  Lockport       NY 
          25 Michelle Hays         47 F   69.53    47:37  Penfield       NY 
          26 Keith Scott           55 M   69.44    45:10  Leroy          NY 
          27 Jack Kasperski        67 M   66.46    52:45  Fairport       NY 
          28 Thomas Zahavi         48 M   64.62    45:43  Rochester      NY 
          29 Dale Gerew            59 M   62.40    52:05  Victor         NY 
          30 Davida Graham         49 F   61.14    55:24  East Rochester NY 
          31 Marie Davis           47 F   59.35    55:47  Mumford        NY 

TEAM RESULTS

----------------------------------------------------------------------------
OPEN WOMEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 1:55:22 GENESEE VALLEY HARRIERS A          (  38:28)
=============================================
  1    36:17  Kathryn Potter       F  29 Honeoye Falls        NY 
  2    39:13  Georgia Tuttle       F  22 Rochester            NY 
  3    39:52  Rachel Pinney        F  27 Rochester            NY 
  4 (  40:16) Donna Langerfeld     F  31 Port Byron           NY 

  2. 2:06:59 GENESEE VALLEY HARRIERS B          (  42:20)
=============================================
  1    39:46  Danae Polsin         F  26 Baldwinsville        NY 
  2    41:10  Leila Mantilla       F  23 Penfield             NY 
  3    46:03  Carolynne Pouliot    F  35 Rochester            NY 


----------------------------------------------------------------------------
OPEN MEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 2:44:00 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  32:48)
=============================================
  1    31:19  Chad Maloy           M  25 Buffalo              NY 
  2    31:38  Omar Boulama         M  24 Rochester            NY 
  3    32:18  Tyler Eustance       M  25 Binghamton           NY 
  4    32:32  Brennan Root         M  22 Rush                 NY 
  5    36:13  Jason McElwain       M  29 Rochester            NY 
  6 (  37:14) Josh Harter          M  43 Avon                 NY 
  7 (  38:38) Daniel Stark         M  32 Rochester            NY 

  2. 2:49:09 BERGEN ELITE                       (  33:50)
=============================================
  1    33:15  Ridge Robinson       M  29 Buffalo              NY 
  2    33:36  Greg Selke           M  28 North Chili          NY 
  3    33:44  Jesse Jones          M  25 Brockport            NY 
  4    34:00  Robert Cooper        M  23 Macedon              NY 
  5    34:34  Jean-Paul Scott      M  23 Rochester            NY 
  6 (  34:58) Nicholas Orlowski    M  24 Lancaster            NY 

  3. 3:06:02 ROADKILL RACING                    (  37:13)
=============================================
  1    33:56  Mark Streb           M  28 Rochester            NY 
  2    35:07  Brett Smith          M  28 Webster              NY 
  3    38:21  Joel Nowatchik       M  40 Lockport             NY 
  4    38:53  Marcus Gage          M  46 Palmyra              NY 
  5    39:45  Kraig Connor         M  29 Rochester            NY 

----------------------------------------------------------------------------
WOMEN'S 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 2:17:04 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  45:42)
=============================================
  1    44:13  Beth Deciantis            56 Rochester            NY 
  2    45:14  Josie Cancilla-Spadafora  46 Rochester            NY 
  3    47:37  Michelle Hays             47 Penfield             NY 
  4 (  49:33) Colleen Magnussen         58 Buffalo              NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN'S 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 1:56:13 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  38:45)
=============================================
  1    37:38  Mike Nier             53 Rochester            NY 
  2    38:32  Thomas Regan          44 Rochester            NY 
  3    40:03  Stephen Ruchlin       49 Rochester            NY 
  4 (  45:10) Keith Scott           55 Leroy                NY 
  5 (  45:43) Thomas Zahavi         48 Rochester            NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN'S 60+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 2:10:10 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  43:24)
=============================================
  1    42:04  Mark Rybinski         63 Manlius              NY 
  2    42:21  Kevin Clinefelter     62 Rochester            NY 
  3    45:45  Robert Slebodnik      62 Pittsford            NY 
  4 (  52:45) Jack Kasperski        67 Fairport             NY 


----------------------------------------------------------------------------
MEN'S 70+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
  1. 2:21:35 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  47:12)
=============================================
  1    45:56  Jim May               72 Williamson           NY 
  2    47:25  Tony Gingello         71 Rochester            NY 
  3    48:14  Keith Yeates          70 Pittsford            NY 
  4 (  50:24) Jim Glinsky           71 Pittsford            NY 


The 2018 USATF Niagara Open & Masters 10 km Championships will be held as part of the Lilac 10 km.  For more event and entry information visit the Lilac 10 km website.


ENTRIES DEADLINES & FEES  
by May 16 (11:59 PM)  - $33
after May 16  - $40

PRIZE MONEY

USATF Niagara Championship Prize Money (must be a current USATF Niagara member)
Teams

Open Men (5 score)
1st place $500
2nd place $250
3rd place $150

 
 
Open Women (3 score)
1st place $300
2nd place $150
3rd place $90

Individuals
Open (men & women)
1st place $250
2nd place $150
3rd place $100
4th place $50

Masters (men & women)
1st place $100
 
Prize Money offered to participants in the Lilac 10K
Overall (men and women)
1st place:   $1000
2nd place:  $500
3rd place:   $275
 
Masters (men and women)
1st place:   $125

TEAM RULES & DECLARATIONS
  • All scoring team members must be registered for The Lilac Run 10k by May 17, 2018.
  • All scoring members must be USATF Niagara members.
  • Team declarations must be submitted by May 17, 2018