USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2019 USATF Niagara Open & Masters 10 km Championships
Sunday, May 19, 2019 - Sunday, May 19, 2019
Highland Park
Rochester, NY
Late Entry Deadline: 5/15/2019 11:59:00 PM



results              entry info            prize money     |      History: 2018   2017   2016  

 


The 2019 USATF Niagara Open & Masters 10 km Championships will be held as part of the Lilac 10 km.  For more event and entry information visit the Lilac 10 km website.


RESULTS

OPEN WOMEN

Place

Name

Age

City

Time

1

Chelsea Benson        

36

Ithaca, NY 

36:29  

2

Laurel Leone          

34

Manlius, NY 

36:53  

3

Kathryn Potter        

30

Pittsford, NY 

37:01  

4

Trisha Byler          

35

Honeoye Falls, NY 

37:37  

5

Mackenzie Donahue     

23

Lockport, NY 

38:28  

6

Laura Galeazzo        

31

Rochester, NY 

40:40  

7

Heather Webster       

45

Honeoye Falls, NY 

41:55  

8

Jordyn Naylon         

28

Syracuse, NY 

42:25  

9

Ayumi Yuasa           

22

Rochester, NY 

45:52  

10

Bonnie Binggeli       

24

Walworth, NY 

45:58  

11

Ann Ball              

35

Wellsville, NY 

46:54  

12

Josie Cancilla-Spada  

47

Rochester, NY 

47:23  

13

Melissa White         

52

Dansville, NY 

50:37  

14

Carolynne Pouliot     

36

Rochester, NY 

51:17  

15

Kathleen Wheeler      

48

Camillus, NY 

53:21  

16

Ruth Shields          

47

Canandaigua, NY 

54:54  

17

Michelle Hays         

48

Penfield, NY 

55:18  

18

Jennifer Berrigan     

31

Fairport, NY 

56:29  

19

Gail Marie Gilman     

49

Churchville, NY 

56:37  

20

Lynda McGuire         

71

Scottsville, NY 

57:29  

21

Davida Graham         

50

East Rochester, NY 

1:00:36

22

Marie Davis           

48

Mumford, NY 

1:01:10

23

Martha Doody          

49

Shortsville, NY 

1:05:56

OPEN MEN

Place

Name

Age

City

Time

1

Garrett Kenyon        

24

Beaver Dams, NY 

31:23  

2

Matthew Herbert       

25

Ithaca, NY 

31:37  

3

Omar Boulama          

25

East Rochester, NY 

32:36  

4

Tim Chichester        

30

Hornell, NY 

32:51  

5

Greg Selke            

29

Buffalo, NY 

33:20  

6

Brennan Root          

23

Rush, NY 

33:27  

7

Mark Andrews          

48

Rochester, NY 

33:44  

8

Chip Ohara            

38

Auburn, NY 

33:51  

9

Jared Burdick         

32

Fayetteville, NY 

35:07  

10

David Rappleyea       

33

Rochester, NY 

35:11  

11

Robert Cooper         

24

Macedon, NY 

35:21  

12

Anthony Lupia         

24

Rochester, NY 

35:31  

13

Paul Suflita          

20

Rochester, NY 

35:42  

14

Aaron Nobles          

31

Rochester, NY 

36:38  

15

Dave Herbert          

27

Geneseo, NY 

36:44  

16

Jesse Jones           

26

Grove City, PA 

36:53  

17

Jeremy Hassett        

25

Rochester, NY 

37:11  

18

Brett Smith           

29

Webster, NY 

37:13  

19

Jason McElwain        

30

Rochester, NY 

37:26  

20

Mark Streb            

29

Rochester, NY 

37:57  

21

Chad Byler            

35

Honeoye Falls, NY 

38:41  

22

Matthew Roberts       

34

Williamson, NY 

38:43  

23

Levi Ruper            

20

Rochester, NY 

38:45  

24

Marcus Gage           

47

Palmyra, NY 

39:43  

25

Jeremy Cook           

30

Rochester, NY 

41:05  

26

Daniel Stark          

33

Rochester  , NY 

41:28  

27

Stephen Ruchlin       

50

Rochester, NY 

44:03  

28

Bill Beyerbach        

64

Rochester, NY 

44:44  

29

Keith Scott           

56

Leroy, NY 

46:11  

30

Anthony Crilly        

54

Rochester, NY 

49:42  

31

Keith Yeates          

71

Pittsford, NY 

51:09  

32

Liam Finnigan         

72

Farmington, NY 

54:21  

33

James Brigden         

58

Webster, NY 

57:40  

34

Don Gould             

52

Rochester, NY 

1:09:34


MASTERS WOMEN

Place

Name

Age

City

Time

45-49

1

Heather Webster       

45

Honeoye Falls, NY 

41:55  

2

Josie Cancilla-Spada  

47

Rochester, NY 

47:23  

3

Kathleen Wheeler      

48

Camillus, NY 

53:21  

4

Ruth Shields          

47

Canandaigua, NY 

54:54  

5

Michelle Hays         

48

Penfield, NY 

55:18  

6

Gail Marie Gilman     

49

Churchville, NY 

56:37  

7

Marie Davis           

48

Mumford, NY 

1:01:10

8

Martha Doody          

49

Shortsville, NY 

1:05:56

50-54

1

Melissa White         

52

Dansville, NY 

50:37  

2

Davida Graham         

50

East Rochester, NY 

1:00:36

70-74

1

Lynda McGuire         

71

Scottsville, NY 

57:29  

MASTERS MEN

Place

Name

Age

City

Time

45-49

1

Mark Andrews          

48

Rochester, NY 

33:44  

2

Marcus Gage           

47

Palmyra, NY 

39:43  

50-54

1

Stephen Ruchlin       

50

Rochester, NY 

44:03  

2

Anthony Crilly        

54

Rochester, NY 

49:42  

3

Don Gould             

52

Rochester, NY 

1:09:34

55-59

1

Keith Scott           

56

Leroy, NY 

46:11  

2

James Brigden         

58

Webster, NY 

57:40  

60-64

1

Bill Beyerbach        

64

Rochester, NY 

44:44  

70-74

1

Keith Yeates          

71

Pittsford, NY 

51:09  

2

Liam Finnigan         

72

Farmington, NY 

54:21  


 

MASTERS AGE GRADED - WOMEN

Place

Name

Age

City

Time

Age Graded Score

1

Lynda McGuire         

71

Scottsville, NY 

  57:29  

79.41%

2

Heather Webster       

45

Honeoye Falls, NY 

  41:55  

77.41%

3

Josie Cancilla-Spada  

47

Rochester, NY 

  47:23  

69.87%

4

Melissa White         

52

Dansville, NY 

  50:37  

69.36%

5

Kathleen Wheeler      

48

Camillus, NY 

  53:21  

62.76%

6

Michelle Hays         

48

Penfield, NY 

  55:18  

60.54%

7

Ruth Shields          

47

Canandaigua, NY 

  54:54  

60.31%

8

Gail Marie Gilman     

49

Churchville, NY 

  56:37  

59.83%

9

Davida Graham         

50

East Rochester, NY

1:00:36  

56.56%

10

Marie Davis           

48

Mumford, NY 

1:01:10  

54.74%

11

Martha Doody          

49

Shortsville, NY 

1:05:56  

51.38%

MASTERS AGE GRADED - MEN

Place

Name

Age

City

Time

Age Graded Score

1

Mark Andrews          

48

Rochester, NY 

  33:44  

87.58%

2

Bill Beyerbach        

64

Rochester, NY 

  44:44  

76.12%

3

Marcus Gage           

47

Palmyra, NY 

  39:43  

73.78%

4

Keith Yeates          

71

Pittsford, NY 

  51:09  

71.50%

5

Keith Scott           

56

Leroy, NY 

  46:11  

68.51%

6

Stephen Ruchlin       

50

Rochester, NY 

  44:03  

68.20%

7

Liam Finnigan         

72

Farmington, NY 

  54:21  

68.17%

8

Anthony Crilly        

54

Rochester, NY 

  49:42  

62.55%

9

James Brigden         

58

Webster, NY 

  57:40  

55.85%

10

Don Gould    

52

Rochester, NY

1:10:34  

43.30%




TEAM RESULTS


----------------------------------------------------------------------------
                          MEN'S OPEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:51:47 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  34:22)
=============================================
  1    32:36  Omar Boulama         M  25 East Rochester       NY 
  2    32:51  Tim Chichester       M  30 Hornell              NY 
  3    33:27  Brennan Root         M  23 Rush                 NY 
  4    35:42  Paul Suflita         M  20 Rochester            NY 
  5    37:11  Jeremy Hassett       M  25 Rochester            NY 
  6 (  37:26) Jason McElwain       M  30 Rochester            NY 
  7 (  38:45) Levi Ruper           M  20 Rochester            NY 

  2. 2:56:16 BERGEN ELITE                       (  35:16)
=============================================
  1    33:20  Greg Selke           M  29 Buffalo              NY 
  2    35:11  David Rappleyea      M  33 Rochester            NY 
  3    35:21  Robert Cooper        M  24 Macedon              NY 
  4    35:31  Anthony Lupia        M  24 Rochester            NY 
  5    36:53  Jesse Jones          M  26 Grove City           PA 

  3. 3:09:18 ROADKILL RACING                    (  37:52)
=============================================
  1    36:44  Dave Herbert         M  27 Geneseo              NY 
  2    37:13  Brett Smith          M  29 Webster              NY 
  3    37:57  Mark Streb           M  29 Rochester            NY 
  4    38:41  Chad Byler           M  35 Honeoye Falls        NY 
  5    38:43  Matthew Roberts      M  34 Williamson           NY 
  6 (  39:43) Marcus Gage          M  47 Palmyra              NY 
  7 (  41:05) Jeremy Cook          M  30 Rochester            NY 



----------------------------------------------------------------------------
                         WOMEN'S OPEN TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 3:29:48 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  41:58)
=============================================
  1    37:01  Kathryn Potter       F  30 Pittsford            NY 
  2    37:37  Trisha Byler         F  35 Honeoye Falls        NY 
  3    41:55  Heather Webster      F  45 Honeoye Falls        NY 
  4    45:52  Ayumi Yuasa          F  22 Rochester            NY 
  5    47:23  Josie Cancilla-Spadafora F  47 Rochester            NY 
  6 (  51:17) Carolynne Pouliot    F  36 Rochester            NY 
  7 (  55:18) Michelle Hays        F  48 Penfield             NY 

  2. 3:46:34 BERGEN ELITE                       (  45:19)
=============================================
  1    40:40  Laura Galeazzo       F  31 Rochester            NY 
  2    42:25  Jordyn Naylon        F  28 Syracuse             NY 
  3    45:58  Bonnie Binggeli      F  24 Walworth             NY 
  4    46:54  Ann Ball             F  35 Wellsville           NY 
  5    50:37  Melissa White        F  52 Dansville            NY 

  3. 4:59:13 ROADKILL RACING                    (  59:51)
=============================================
  1    54:54  Ruth Shields         F  47 Canandaigua          NY 
  2    56:37  Gail Marie Gilman    F  49 Churchville          NY 
  3  1:00:36  Davida Graham        F  50 East Rochester       NY 
  4  1:01:10  Marie Davis          F  48 Mumford              NY 
  5  1:05:56  Martha Doody         F  49 Shortsville          NY 


----------------------------------------------------------------------------
                  USATF NIAGARA WOMEN'S 40+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:24:36 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  48:12)
=============================================
  1    41:55  Heather Webster       45 Honeoye Falls        NY 
  2    47:23  Josie Cancilla-Spadafora  47 Rochester            NY 
  3    55:18  Michelle Hays         48 Penfield             NY 

  2. 2:52:07 ROADKILL RACING                    (  57:23)
=============================================
  1    54:54  Ruth Shields          47 Canandaigua          NY 
  2    56:37  Gail Marie Gilman     49 Churchville          NY 
  3  1:00:36  Davida Graham         50 East Rochester       NY 
  4 (1:01:10) Marie Davis           48 Mumford              NY 
  5 (1:05:56) Martha Doody          49 Shortsville          NY 



----------------------------------------------------------------------------
                   USATF NIAGARA MEN'S 50+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:19:56 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  46:39)
=============================================
  1    44:03  Stephen Ruchlin       50 Rochester            NY 
  2    46:11  Keith Scott           56 Leroy                NY 
  3    49:42  Anthony Crilly        54 Rochester            NY 
  4 (  57:40) James Brigden         58 Webster              NY 


----------------------------------------------------------------------------
                   USATF NIAGARA MEN'S 60+ TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

  1. 2:30:14 GENESEE VALLEY HARRIERS            (  50:05)
=============================================
  1    44:44  Bill Beyerbach        64 Rochester            NY 
  2    51:09  Keith Yeates          71 Pittsford            NY 
  3    54:21  Liam Finnigan         72 Farmington           NY 


ENTRIES DEADLINES & FEES  
by April 20 (11:59 PM)  - $28*
by May 15 (11:59 PM)  -  $33*

*USATF Members will receive a $3 entry discount when they submit their 2019 membership number during the online registration. 

PRIZE MONEY

 

Prize Money offered to participants in the Lilac 10K
Overall (men and women)
see race website
 
Masters (men and women)
see race website

USATF Niagara Time Bonuses
$150 time bonus to current 2019 USATF Niagara members for the following: 
  • open men sub 30:30
  • open women 34:30
  • masters who age grade at 90% or greater
 
TEAM RULES & DECLARATIONS
  • All scoring team members must be registered for The Lilac Run 10k by May 15, 2019.
  • All scoring members must be USATF Niagara members.
  • No team declarations are required but to be eligible to score for your club you must pre-register by May 15 
USATF NIAGARA RUNNER OF THE YEAR SERIES and
CLUB GRAND PRIX

USATF Niagara individual members and member clubs who complete in the USATF Niagara 10 km Championships will be eligible to earn points for themselves in the Runner of the Year series or for their club team in the in the Club Grand Prix