RESULTS: 2019 USATF Region 2 Junior Olympic Cross Country Championships



November 17, 2019   |     Beaver Island State Park   |     Grand Island, NY
Trackqua - Contractor License                    HY-TEK's Meet Manager
                 2019 USATF Region 2 XC  Championships                 
                       Beaver Island State Park                        
                         Last Completed Event                          
 

8 & Under Boys  2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bo Broking                11 Lakeland Jun           8:47.92        
  2 Andrew Bernardino         11 Lakeland Jun           8:55.68        
  3 Liam Ginsburg             12 11-Unattached          9:09.90        
  4 Troy Kessler              12 07-Unattached          9:12.69        
  5 Harris Smith              11 Garden State           9:17.31        
  6 Colin Hirschorn           11 Garden State           9:23.25        
  7 John Castaneda            11 St. Francis Academy    9:29.90        
  8 Sullivan Cassidy          11 Lakeland Jun           9:34.81        
  9 Charles Wukovitz          11 Southern Tier Soar     9:43.10        
 10 Bentyn Ishler             12 Juniata Vall           9:43.19        
 11 Justin Romano             11 Shore Athletic         9:58.68        
 12 Marcus Li                 12 St. Francis Academy   10:01.00        
 13 Lukcas Stoltz             11 Hershey Blaze         10:48.52        
 14 Ceiran Sontz              11 07-Unattached         10:52.00        
 15 Cesar Vargas              12 Crimson Knights       11:23.35        
 16 Ariel Mindra              12 Crimson Knights       11:39.69        
 17 Simon Eiszler             11 Pacer Track           11:59.66   


8 & Under Girls 2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexis Dorenbush          11 Lakeland Jun           9:27.67        
  2 Abigail Wagner            11 Southern Tier Soar     9:38.29        
  3 Abbey Hines               11 Mountain Top           9:52.40        
  4 Isha Awasthi              11 08-Unattached          9:58.87        
  5 Sophia Dos Santos         12 Penn Hills E           9:59.80        
  6 Mia Khawaja               11 St. Francis Academy   10:08.53        
  7 Emma Burns                11 Crimson Knights       10:31.75        
  8 Kendall Pizzirusso        11 Lakeland Jun          10:48.73        
  9 Catherine Azares          11 Lakeland Jun          10:56.27        
 10 Anna Gasper               12 Auburn Y Pulsars      11:21.42        
 11 Hailey Silva              12 St. Francis Academy   11:51.71        
 12 Prisha Tripathi           12 Garden State          13:33.17  


9-10 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 William Van Etten III     09 Garden State          11:06.14                  
  2 Ryan Duffy                09 07-Unattached         11:06.76                  
  3 Christopher Yue           10 WolfPack Track Club   11:45.80    1             
  4 Hoyt Rodenbaugh           09 Juniata Vall          11:48.58    2             
  5 Ryan Hirschorn            09 Garden State          11:59.55                  
  6 Colton Ginsburg           09 11-Unattached         12:11.24    3             
  7 Christopher Smith         10 Lakeland Jun          12:17.65    4             
  8 Sean Ringwood             09 Auburn Y Pulsars      12:18.47                  
  9 Bradyen Macom             09 07-Unattached         12:18.61                  
 10 Joseph Pangallo           10 Lakeland Jun          12:26.03    5             
 11 Noah Pizzirusso           10 Lakeland Jun          12:38.46    6             
 12 Owen Tripp                09 WolfPack Track Club   12:43.67    7             
 13 Tainosuke Ikeda           09 WolfPack Track Club   12:49.68    8             
 14 James Lovell              10 Southern Tier Soar    12:58.66                  
 15 Alex Lauver               10 Pacer Track           12:59.22                  
 16 Asher Eckel               10 11-Unattached         13:00.46    9             
 17 Gavin Drazek              09 Lakeland Jun          13:02.04   10             
 18 Aidan Scavitti            09 Juniata Vall          13:06.15   11             
 19 Jay Desai                 09 07-Unattached         13:07.73                  
 20 Maximus Zajac-Bargas      09 Juniata Vall          13:08.93   12             
 21 Odin Sullivan-Ricciardi   09 Crimson Knights       13:18.96                  
 22 Aarav Awasthi             09 08-Unattached         13:21.50                  
 23 Tristan Ameli             09 WolfPack Track Club   13:22.10   13             
 24 Joshua Kim                10 WolfPack Track Club   13:23.48   14             
 25 Quentin Houtz             09 Juniata Vall          13:38.66   15             
 26 Sammy Crawford            10 11-Unattached         13:39.66   16             
 27 Alexander Parvulescu      09 Lakeland Jun          13:40.28   17             
 28 Samuel Hammons            09 11-Unattached         13:41.83   18             
 29 Camryn Treaster           09 Juniata Vall          13:47.24   19             
 30 Michael Redente           09 WolfPack Track Club   14:13.82   20             
 31 Ethan Khawaja             09 St. Francis Academy   14:20.31                  
 32 Desmond Eiszler           09 Pacer Track           14:20.46                  
 33 Samuel Bartfeld           10 Lakeland Jun          14:23.06   21             
 34 Ethan Angney              10 Juniata Vall          14:27.29   22             
 35 Chase Purnell             10 Garden State          14:48.70                  
 36 Elijah Eckenrode          10 11-Unattached         15:16.91   23             
 37 Raymond Dunleavy          09 07-Unattached         15:17.56                  
 38 Declan Farrell            10 WolfPack Track Club   16:04.99   24             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Lakeland JuniorTrack & Fi    42    4    5    6   10   17   21               
      Total Time:  1:04:04.46                                                    
         Average:    12:48.90                                                    
   2 WolfPack Track Club          43    1    7    8   13   14   20   24          
      Total Time:  1:04:04.73                                                    
         Average:    12:48.95                                                    
   3 Juniata Valley Striders      59    2   11   12   15   19   22               
      Total Time:  1:05:29.56                                                    
         Average:    13:05.92   
   4 11-Unattached                69    3    9   16   18   23                    
      Total Time:  1:07:50.10                                                    
         Average:    13:34.02     


9-10 Girls  3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ava Johnson               10 07-Unattached         11:48.61        
  2 Madeleine Shaver          09 Oswego Speedsters     12:27.56        
  3 Gabriella Pelov           10 07-Unattached         12:41.80        
  4 Marcelle Minutolo         10 River City E          12:52.07        
  5 Faith Hurtado             09 Lakeland Jun          13:00.72        
  6 Julianna Falzarano        09 Lakeland Jun          13:26.63        
  7 Angelika Dent             09 Inferno               13:36.65        
  8 Bella Beres               10 Southern Tier Soar    13:38.69        
  9 Julianna Maldonado        10 St. Francis Academy   13:43.32        
 10 Francesca Hain            09 St. Francis Academy   13:58.47        
 11 Aanya Trivedi             09 Garden State          14:11.58        
 12 Angelina Waghmare         10 Garden State          14:11.62        
 13 Elena Cohen               09 Lakeland Jun          14:34.31        
 14 Currence Bigham           10 11-Unattached         14:51.01        
 15 Paige Stoltz              09 Hershey Blaze         15:12.44        
 16 Ryder Broking             10 Lakeland Jun          15:34.24        
 17 Emily Dempsey             10 St. Francis Academy   16:21.71        
 18 Isabella Castaneda        10 St. Francis Academy   16:22.88        
 19 Ava Waghmare              09 Garden State          17:47.60        
 20 Ruth Mindra               09 Crimson Knights       19:43.97        
 21 Emma Heagen               10 Crimson Knights       21:13.66  



11-12 Boys  3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Joseph Barrett            07 Lakeland Jun          10:39.31                  
  2 Owen Gasper               07 Auburn Y Pulsars      10:54.20                  
  3 Jaxyn Mahoney             07 Southern Tier Soar    10:59.39                  
  4 Shane Walsh               07 07-Unattached         11:00.57    1             
  5 Ryan Macom                07 07-Unattached         11:02.30    2             
  6 Alex Pelov                07 07-Unattached         11:08.59    3             
  7 Kennan Byers              07 Garden State          11:13.93    4             
  8 Cole Dunham               07 Garden State          11:22.87    5             
  9 Andrew Burkitt            07 WolfPack Track Club   11:32.25    6             
 10 Om Mahajan                07 Garden State          11:37.78    7             
 11 Cameron Sontz             08 07-Unattached         11:38.71    8             
 12 Andrew Shaver             08 Oswego Speedsters     11:55.85                  
 13 Todd Smith Jr             08 Garden State          11:56.84    9             
 14 Nicholas Ocello           07 WolfPack Track Club   11:58.00   10             
 15 Kaleb Kain                08 08-Unattached         11:59.71                  
 16 Jake Leggat               08 Pacer Track           12:02.12                  
 17 Joseph Murphy             08 Hershey Blaze         12:04.16                  
 18 Zachary Bye               08 Garden State          12:09.01   11             
 19 Jack Salmon               08 WolfPack Track Club   12:14.62   12             
 20 Rubin Hersh               08 Garden State          12:17.00   13             
 21 Tyler McClintock          08 Penn Hills E          12:24.26                  
 22 Samuel Gwitt              08 04-Unattached         12:24.55                  
 23 Austin Ferrin             07 Auburn Y Pulsars      12:28.53                  
 24 Lucas Hernandez           07 St. Francis Academy   12:29.18                  
 25 Ryan Maher                07 Auburn Y Pulsars      12:33.95                  
 26 Luca Bilodeau             07 07-Unattached         12:52.88   14             
 27 Gregory Homa              07 Southern Tier Soar    12:55.80                  
 28 Colin Uhl                 08 Pacer Track           12:59.78                  
 29 Noah Abdalla              07 WolfPack Track Club   13:02.51   15             
 30 Ethan Allen               07 Central Penn          13:06.31                  
 31 Juan Munoz III            08 Ridge Runners Txc     13:06.46                  
 32 Isaiah Lewit              08 St. Francis Academy   13:10.85                  
 33 Brian Metz                07 Lakeland Jun          13:20.90                  
 34 Liam Updale               07 Crimson Knights       13:35.02                  
 35 Tyler Weissman            08 WolfPack Track Club   13:43.47   16             
 36 Vikesh Patel              08 Crimson Knights       14:06.38                  
 37 Nathan Strub              07 Wings of Moon         14:13.38                  
 38 Stevie Barlette           07 04-Unattached         14:14.74                  
 39 Teagan Wilbur             08 Auburn Y Pulsars      14:17.10                  
 40 Jackson Tweet             07 Hershey Blaze         14:21.01                  
 41 Arnav Tripathi            07 Garden State          14:52.15   17             
 42 Nicolas Martinez          07 St. Francis Academy   15:05.45                  
 43 Christopher Becher        07 Lakeland Jun          15:11.21                  
 44 Beckett Wills             08 River City E          16:22.60                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 07-Unattached                28    1    2    3    8   14                    
      Total Time:    57:43.05                                                    
         Average:    11:32.61                                                    
   2 Garden State Track Club N    36    4    5    7    9   11   13   17          
      Total Time:    58:20.43                                                    
         Average:    11:40.09                                                    
   3 WolfPack Track Club          59    6   10   12   15   16                    
      Total Time:  1:02:30.85                                                    
         Average:    12:30.17    



11-12 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jessica Abbott            08 Shore Athletic        11:15.90                  
  2 Kevyn Fish                07 Get Fit Families      11:58.47                  
  3 Lenna Birchard            08 Penn Hills E          12:07.77                  
  4 Kyleen Brady              08 Auburn Y Pulsars      12:13.67    1             
  5 Mary Alice Pineau         07 Auburn Y Pulsars      12:23.39    2             
  6 Eliana Schneider          08 08-Unattached         12:30.56                  
  7 Madelyn Holbrook          07 Hershey Blaze         12:35.02                  
  8 Margherita Memoli         07 11-Unattached         12:37.92                  
  9 Mikayla Eckenrode         08 11-Unattached         12:40.27                  
 10 Elise Ashcroft            08 Wings of Moon         12:43.80                  
 11 Lily Flood                07 Get Fit Families      12:47.39                  
 12 Caroline Montemaro        07 Ridge Runners Txc     12:47.64                  
 13 Jimmiea King              07 07-Unattached         12:59.12                  
 14 Christina Peet            08 Southern Tier Soar    12:59.68    3             
 15 Ananda Minutolo           07 River City E          13:00.60                  
 16 Lily Smith                08 Lakeland Jun          13:05.37                  
 17 Prisha Kulawade           08 Garden State          13:12.02                  
 18 Anna Lowe                 07 Southern Tier Soar    13:13.11    4             
 19 Abigail Ringwood          07 Auburn Y Pulsars      13:15.03    5             
 20 Lilly Benza               07 11-Unattached         13:15.12                  
 21 Raegan VanGorden          08 Southern Tier Soar    13:16.94    6             
 22 Samantha Dorenbush        08 Lakeland Jun          13:21.12                  
 23 Yeilin Vargas             07 Crimson Knights       13:23.44    7             
 24 Hailey Greene             07 04-Unattached         13:27.34                  
 25 Kira Chebishev            07 Lakeland Jun          13:27.52                  
 26 Gillian Uhl               08 Pacer Track           13:33.52                  
 27 Chloe Coulter             08 Penn Hills E          13:39.45                  
 28 Zoe Hall                  07 08-Unattached         13:57.77                  
 29 Harshini Asokumar         08 Garden State          14:02.86                  
 30 Chloe Crawford            07 11-Unattached         14:05.58                  
 31 Ella Regan-Organist       08 River City E          14:07.19                  
 32 Jessica Basara            07 Crimson Knights       14:23.92    8             
 33 Meghan Winks              07 Auburn Y Pulsars      15:00.58    9             
 34 Marcellina Vitale         08 Auburn Y Pulsars      15:33.90   10             
 35 Gracie Sullivan-Hernande  07 Crimson Knights       15:53.53   11             
 36 Rachel Bishop             08 Lakeland Jun          17:23.13                  
 37 Emily Santos              07 Crimson Knights       18:09.01   12             
 38 Kate Burns                08 Crimson Knights       18:16.28   13             
 39 Tabitha Oakes             07 Southern Tier Soar    18:19.71   14             
 40 Jasmine Wagner            08 Southern Tier Soar    21:35.04   15             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Auburn Y Pulsars             27    1    2    5    9   10                    
      Total Time:  1:08:26.57                                                    
         Average:    13:41.32                                                    
   2 Southern Tier Soar           42    3    4    6   14   15                    
      Total Time:  1:19:24.48                                                    
         Average:    15:52.90                                                    
   3 Crimson Knights              51    7    8   11   12   13                    
      Total Time:  1:20:06.18                                                    
         Average:    16:01.24      


13-14 Boys  4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Alex Saldana              06 07-Unattached         14:36.66                  
  2 Max Huang                 06 Garden State          14:38.48    1             
  3 Renz Weinmann             06 Pacer Track           14:49.72                  
  4 Matthew Califano          06 Garden State          14:53.89    2             
  5 Matthew Sandner           05 08-Unattached         15:01.36                  
  6 Trae Helwig               06 Central Penn          15:11.87    3             
  7 Miles Baroody             06 Auburn Y Pulsars      15:13.24    4             
  8 Jerry Czyz                05 Auburn Y Pulsars      15:17.19    5             
  9 Christopher Howard        06 Auburn Y Pulsars      15:19.83    6             
 10 Carter Monaco             06 Racefaster            15:21.62                  
 11 Matthew Otto              05 Wings of Moon         15:24.08                  
 12 Daniel Phillips Jr        06 Garden State          15:26.98    7             
 13 Alexander Martinez        05 Auburn Y Pulsars      15:29.50    8             
 14 Alexander Califano        06 Garden State          15:30.54    9             
 15 Noah Handzel              05 11-Unattached         15:41.85                  
 16 Owen Silver               06 WolfPack Track Club   15:54.45                  
 17 Caden Bell                05 Juniata Vall          15:57.65                  
 18 Thomas Hunt               06 WolfPack Track Club   16:03.33                  
 19 Keegan Brady              06 Auburn Y Pulsars      16:10.03   10             
 20 Eli Erickson              06 Central Penn          16:15.06   11             
 21 Jordan Fleishman          06 Garden State          16:19.37   12             
 22 Luke Schagelin            05 Lakeland Jun          16:20.53                  
 23 Carter Impson             06 Auburn Y Pulsars      16:22.47   13             
 24 Landon Driggers           06 Central Penn          16:23.98   14             
 25 Tyler Spillane            05 Lakeland Jun          16:27.50                  
 26 Henry Ginsburg            06 Pacer Track           16:34.68                  
 27 Gabriel Yoder             05 Juniata Vall          16:41.00                  
 28 Zach Byers                06 Pacer Track           16:53.03                  
 29 Samir Gulati              05 Southern Tier Soar    16:56.12                  
 30 Harrison Patte            05 Central Penn          17:05.57   15             
 31 Liam Seeley               06 Garden State          17:09.39   16             
 32 Mason Vitale              06 Auburn Y Pulsars      17:14.86   17             
 33 Isaiah Mitchell           05 Juniata Vall          17:16.22                  
 34 William Tew               06 River City E          17:18.37                  
 35 Kellon Brubaker           05 Central Penn          17:22.04   18             
 36 Harry Trella              06 Lakeland Jun          17:31.13                  
 37 Mathias Murdock           06 River City E          17:33.79                  
 38 Malachi Angney            06 Juniata Vall          18:26.39                  
 39 Cameron Bush              06 04-Unattached         18:35.82                  
 40 Aadit Trivedi             06 Garden State          18:53.09   19             
 41 Jason Rosen               06 Lakeland Jun          19:17.87                  
 42 Michael Lilly             06 Ridge Runners Txc     19:35.25                  
 43 Sean Burns                06 Crimson Knights       20:02.76                  
 44 Ross Waghmare             06 Garden State          21:09.59   20             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Garden State Track Club N    31    1    2    7    9   12   16   19   20     
      Total Time:  1:16:49.26                                                    
         Average:    15:21.86                                                    
   2 Auburn Y Pulsars             33    4    5    6    8   10   13   17          
      Total Time:  1:17:29.79                                                    
         Average:    15:29.96                                                    
   3 Central Pennsylvania Pace    61    3   11   14   15   18                    
      Total Time:  1:22:18.52                                                    
         Average:    16:27.71  


13-14 Girls 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jenna Lang                06 Pacer Track           15:25.88                  
  2 Liliah Gordon             06 Shore Athletic        16:18.78                  
  3 Emma Zawatski             06 Shore Athletic        16:26.18                  
  4 Elizabeth Baroody         06 Auburn Y Pulsars      16:48.14                  
  5 Addie Parson              05 Juniata Vall          16:49.15                  
  6 Mary Eagle                06 River City E          16:50.56                  
  7 Julia Scrudato            06 07-Unattached         16:52.23                  
  8 Mackenzie Hirt            05 Pacer Track           17:00.46                  
  9 Carissa Flynn             05 08-Unattached         17:01.24    1             
 10 Elizabeth Maentz          06 11-Unattached         17:07.64                  
 11 Ines Lemee                06 Garden State          17:08.64                  
 12 Krista Purnell            06 Garden State          17:15.03                  
 13 Molly Riva                05 07-Unattached         17:15.91                  
 14 Courtney Kaiser           06 07-Unattached         17:33.30                  
 15 Mia Hall                  05 08-Unattached         17:50.06    2             
 16 Brenna Dahlgren           06 08-Unattached         17:54.86    3             
 17 Ella Grinnell             06 Southern Tier Soar    17:55.88    4             
 18 Sadie Beres               06 Southern Tier Soar    18:02.26    5             
 19 Carlita Kaliher           05 08-Unattached         18:04.82    6             
 20 Ava Harris                06 Juniata Vall          18:09.75                  
 21 Natalia Seremetis         05 Ridge Runners Txc     18:11.55                  
 22 Sophia Ortiz              06 Ridge Runners Txc     18:12.57                  
 23 Rory Hengst               06 08-Unattached         18:17.10    7             
 24 Rebecca Peng              05 Southern Tier Soar    18:19.32    8             
 25 Samantha Oakes            05 Southern Tier Soar    18:23.63    9             
 26 Charlotte Lawrence        06 Southern Tier Soar    18:23.80   10             
 27 Kaylee Swartzlander       06 Central Penn          18:59.45                  
 28 Alexandra Beard           05 Lakeland Jun          19:07.32                  
 29 Anya Sadowski             06 Lakeland Jun          19:27.52                  
 30 Brooke Updale             05 Crimson Knights       19:39.03                  
 31 Jiya Desai                06 07-Unattached         19:43.47                  
 32 Margaret Rodenbaugh       06 Juniata Vall          20:54.47                  
 33 Alessandra Castaneda      06 St. Francis Academy   21:39.45                  
 34 Madeline Gauthier-Seneca  06 Auburn Y Pulsars      23:05.31                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 08-Unattached                19    1    2    3    6    7                    
      Total Time:  1:29:08.08                                                    
         Average:    17:49.62                                                    
   2 Southern Tier Soar           36    4    5    8    9   10                    
      Total Time:  1:31:04.89                                                    
         Average:    18:12.98           


15-16 Boys  5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================        
  1 Jack Barnhisel            03 River City E          18:28.80             
  2 Holden Eagle              03 River City E          19:16.84                
  3 Xavier Chlebowski         04 07-Unattached         21:57.52        


15-16 Girls  5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyra Pellegrino           04 04-Unattached         22:53.87        
  2 Kadia Stover              04 Hershey Blaze         23:30.29                
  3 Miriam Stoltfus           04 Juniata Vall          28:05.19        
  4 Layla Holland             04 Nadia Track           31:04.96        
  5 Sakiyah Allen-Sheffey     04 Nadia Track           34:21.83 



17-18 Boys  5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillon McClary            02 04-Unattached         18:14.90             
  2 Kohen Stover              01 Hershey Blaze         18:51.50               
  3 Isaiah White              02 River City E          19:22.17        
        

17-18 Girls 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nora Grace Stoltzfus      01 Juniata Vall          28:04.67                       
USATF.tv
NationWide